Strona główna Aktualności Dnia Nowelizacja prawo o ruchu drogowym

Nowelizacja prawo o ruchu drogowym

599
0
No Ratings Information Message

10 maja weszła w życie Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. 10 maja zacznie obowiązywać ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej możliwe będzie uruchomienie dwóch e-usług: „Historia Pojazdu” i „Bezpieczny autobus”.

Dzięki e-usłudze „Historia Pojazdu”, każdy zainteresowany kupnem używanego pojazdu, zarejestrowanego w Polsce, będzie mógł sprawdzić jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów. System pozwoli na sprawdzenie on-line m.in. dat rejestracji, danych technicznych pojazdu, informacji, czy pojazd ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC oraz czy nie jest oznaczony w ewidencji jako kradziony. Aby uzyskać dostęp do danych, trzeba będzie podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Usługa będzie bezpłatna.

Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu. Dane będzie można uzyskać online – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Dostępne będą jedynie dane o pojeździe – informacje o właścicielu lub posiadaczu nie będą udostępniane.

Ustawa pozwoli również na wprowadzenie e-usługi „Bezpieczny autobus”. Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki będą mogli sprawdzić m.in. czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Dostęp do danych będzie możliwy po podaniu numer rejestracyjnego. Także w tym przypadku dane będą dostępne online – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

Obecnie trwają prace programistyczne nad uruchomieniem obydwu e-usług, które mają wystartować jeszcze w czerwcu.

Możliwość sprawdzenia historii pojazdu jest pierwszą e-usługą z całego katalogu udogodnień dla obywateli, przygotowywanych przez MSW i COI.

 

Źródło: edroga.pl/Sejm RP/MSW

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPolski system poboru opłat uznany za bardzo skuteczny
Następny artykułZmiana ustawy o VAT a obowiązek dodatkowego badania technicznego