Strona główna Aktualności Dnia Odliczenie VAT-u od wszystkich samochodów

Odliczenie VAT-u od wszystkich samochodów

1218
0
No Ratings Information Message

Przepisy dotyczące odliczania VAT-u zmieniają się w ostatnich latach bardzo często. Teraz Ministerstwo Finansów zapowiada, że od 2014 roku przedsiębiorca podatek będzie mógł odliczyć od każdego samochodu osobowego. Jednak wprowadzone zostaną limity, które wyniosą maksymalnie 50 proc. zapłaconego podatku i do 8 tys. zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obecnie odliczenie jest możliwe jedynie w przypadku zakupu samochodów z kratką. Podatnicy mogą odliczyć 60 proc. zapłaconego podatku, ale maksymalnie 6 tys. zł. Oznacza to, że nowe przepisy będą mniej korzystne dla osób kupujących tanie samochody, natomiast więcej niż dotychczas zaoszczędzą firmy nabywające droższe pojazdy.

Aktualny przepis wymagał pozwolenia (derogacji) ze strony Komisji Europejskiej. Zgodnie z unijnymi przepisami dla wszystkich samochodów z kratką powinno być możliwe pełne odliczenie VAT-u. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że nowy przepis również będzie wymagał uzgodnienia z Komisją Europejską. DGP informuje, że zdaniem wiceministra Macieja Grabowskiego nowe przepisy będą korzystne dla podatników, gdyż pozwolą na odliczenie od wszystkich samochodów – nie tylko tych z kratką. Wydaje się jednak, że większość osób wolałaby zamontować kratkę i otrzymać dwa razy większy zwrot.

Właściciele firm na pewną ucieszą się z wiadomości, że wróci możliwość odliczenia podatku od zakupionego paliwa. Podobnie jak w przypadku samochodów ma to być 50 proc.

wp.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPolskie tiry liderami Europy
Następny artykułRzecznik Praw Obywatelskich przygląda się funkcjonowaniu GITD w sprawie nielegalnie nakładanych kar za bramownice po interwencji Stowarzyszenia "Najlepsza Droga"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj