Kodeks pracy gwarantuje każdemu z rodziców pracujących na etacie możliwość wykorzystania w wypadkach nagłych dni wolnych od pracy przysługujących w ramach tzw. opieki nad dzieckiem.
Roczny wymiar dni opieki nad dzieckiem wynosi dwa płatne dni zwolnienia. Te dwa dni przysługują rodzicom niezależenie od liczby potomstwa. Nie zachodzi, więc sytuacja, w której posiadanie większej liczby dzieci będzie zwiększało wymiar przysługujących dni opieki. Co istotne owe dwa dni opieki przysługują obojgu rodzicom łącznie. Ustawodawca w ramach wyjścia naprzeciw potrzebom rodziców umożliwia wykorzystywanie przysługującego wolnego w ramach opieki nawet na godziny, można zatem w ramach opieki wykorzystać tylko połowę przysługującego dnia, czy też zaledwie kilka godzin. Staż pracy czy forma umowy nie ma żadnego znaczenia dla przysługiwania opieki nad dzieckiem. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy opieka przysługiwała będzie w proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia wymiarze godzinowym. Na uwadze należy mieć, że dni opieki nad dzieckiem nie wykorzystane w danym roku przepadają. Wiąże się to zatem również z kwestią braku prawa pracownika do żądania ekwiwalentu od pracodawcy za niewykorzystane dni opieki.
Dni wolne przysługujące z tytułu opieki nad dzieckiem przysługują rodzicom do chwili ukończenia przez ich dziecko czternastego roku życia. Rodzice rozwiedzeni, czy też pozostający w nieformalnych związkach również posiadają prawo do dni wolnych wynikających z opieki nad dzieckiem. Limit dwóch dni dotyczył będzie jednak każdego związku, z którego pochodzą dzieci. W skrajnych przypadkach pozbawienie praw rodzicielskich wiązało się będzie z utratą uprawnienia.
Przy składaniu wniosku o opiekę nad dzieckiem pracownik zobowiązany jest do określenia czy wolne chce wziąć w dniach czy godzinach, jednak jeśli pracownik zdecyduje się wziąć pierwszą opiekę w dniach, to drugiej nie będzie mógł wziąć już w godzinach. Opieka nad dzieckiem nie ma żadnego wpływu na uzyskanie jej od pracodawcy po innej nieobecności w pracy, która wynika na przykład z przebywania przez pracownika na urlopie wypoczynkowym bezpośrednio przed wystąpieniem o udzielenie opieki. Wniosku o opiekę rodzic nie musi uzasadniać, a pracodawca nie może żądać dokonania jego uzasadnienia.
Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w trakcie odbywania opieki jest obliczane w taki sam sposób jak w przypadku odbywania przez niego urlopu wypoczynkowego.
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.
Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)