Strona główna Aktualności Dnia Państwowa Inspekcja Pracy wydała nowy komunikat ws Covid-19

Państwowa Inspekcja Pracy wydała nowy komunikat ws Covid-19

337
5/5 (4)

Niniejszym informujemy, że Państwowa Inspekcja Pracy w dniu 11 sierpnia wydała nowy komunikat  dotyczący działań podjętych w związku z walką z COVID-19. Główny Inspektor Pracy p. Wiesław Łyszczek wskazał, że „Choć kwestie reżimu sanitarnego w zakładach pracy pozostają pod ścisłym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowa Inspekcja Pracy włącza się w prowadzenie kontroli punktowych, w utrzymanie reżimu sanitarnego w zakładach pracy w trosce o życie i zdrowie każdej osoby pracującej”.

Inspektorzy pracy prowadzą kontrolę ze szczególnym uwzględnieniem, czy przedsiębiorcy dokonali oceny ryzyka zawodowego związanego z możliwością zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przy wykonywanych pracach oraz czy zastosowali odpowiednie środki profilaktyczne zapewniające zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. O stwierdzonych naruszeniach inspektorzy będą informować wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Główny Inspektor Pracy poinformował, że od 15 marca do 31 lipca 2020 r. przeprowadzono ponad 10 tys. kontroli u pracodawców i przedsiębiorców różnych branż z uwzględnieniem Oceny Ryzyka Zawodowego związanego z zakażaniem koronawirusem. Uchybienia w tym przedmiocie dotyczyły głównie braku aktualizacji oceny ryzyka. Inspektorzy wydali w sumie 33 tys. decyzji oraz 32,5 tys. wniosków w wystąpieniach. 1091 decyzji dotyczyło wstrzymania rac, a 765 wypłaty wynagrodzeń na kwotę 16,2 mln. zł. Blisko 2 tys. osób zostało ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 2,4 mln. zł.

Odnosząc się zatem do powyższego informujemy i zachęcamy do aktualizacji Ocen Ryzyka Zawodowego o okoliczność o której mowa powyżej. Powyższe uchroni Państwa przed negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z naruszeń w tym przedmiocie, które to podlegają weryfikacji przez organy państwowe.

Kancelaria Prawna Viggen posiada odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w tym przedmiocie, jeśli jesteś zainteresowany współpraca zapraszamy do kontaktu:

biuro1@viggen.pl 509-982-577

jak@viggen.pl 519-140-984

ak@viggen.pl 728 458 556

Anna Nieć-Mrzygłód – Dyrektor Generalny KPV

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here