Strona główna Aktualności Dnia Płaca minimalna w 2022 r. Kiedy poznamy nowe stawki?

Płaca minimalna w 2022 r. Kiedy poznamy nowe stawki?

122
5/5 (3)

Od stycznia 2022 r. czeka nas kolejna waloryzacja płacy minimalnej. Rząd planuje podwyższyć stawki wynagrodzenia za pracę o 200 zł, zatem docelowo powinno ono wynosić 3 tys. zł brutto. Dodatkowo stawka godzinowa ma wzrosnąć do 19,60 zł, zatem będzie wyższa o 1,30 zł.

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” proponują jeszcze wyższe stawki – 3100 zł brutto. Mają na tym skorzystać osoby zarabiające tzw. „najniższą krajową”, czyli 13% wszystkich pracowników zatrudnionych na umowach o pracę.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wskazało, że wzrost minimalnego wynagrodzenia o nie mniej niż 10,71 proc. ma swoje podłoże zarówno w planowanym, zapowiadanym wzroście PKB, jak i w szacunkach dotyczących inflacji.

Podwyżka pensji o 200 zł oznaczałaby, że pracownik od 2022 r. otrzyma 2202 złote netto (na rękę). Gdyby wynagrodzenie zostało przeliczone zgodnie z zasadami tzw. „Nowego Ładu”,  minimalna pensja netto wyniosłaby ponad 2355 zł.

Rozporządzenie ws. nowych stawek płac minimalnych ma zostać opublikowane 15 września br.

Propozycje zaprezentowane w ramach „Nowego Ładu” zakładają, że najniższe wynagrodzenie zwolnione będzie z podatku dochodowego – odpowiednie zmiany mają zostać uchwalone w drugiej połowie przyszłego roku.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko