Strona główna Aktualności Dnia Płaca minimalna w Niemczech – ZMIANY od 1 lipca 2021 r.

Płaca minimalna w Niemczech – ZMIANY od 1 lipca 2021 r.

1214
0
5/5 (3)

Płaca minimalna w Niemczech ustalana jest zgodnie z Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu Mindestlohngesetz z 11 sierpnia 2014 r. (BGBI. I S. 1348) i obowiązuje od 2015 r. 

Zgodnie z przepisami pracownicy, którzy wykonują pracę na terenie Niemiec nie mogą otrzymywać niższego wynagrodzenia niż to, które zostało wskazane w ustawie. W Niemczech funkcjonują również minimalne płace branżowe oraz płace ustalane w ramach układów zbiorowych. Kwoty tych wynagrodzeń znacznie przewyższają płacę minimalną ustaloną dla całego kraju.

Od stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie w Niemczech wynosi 9,50 euro brutto za godzinę pracy. W Polsce w podobny sposób ustala się stawkę w przypadku umów zlecenie.

Od 1 lipca 2021 r. nastąpi wzrost płacy minimalnej u naszych zachodnich sąsiadów i będzie wynosić 9,60 EURO brutto za godzinę pracy (miesięcznie 1536 EURO brutto).

Płaca minimalna w Niemczech – kolejne lata

Waloryzacja minimalnego wynagrodzenia w Niemczech ma miejsce co pół roku, zatem od stycznia 2022 planowany jest wzrost do 9,82 euro brutto za godzinę pracy, natomiast od lipca 2022 r., płaca minimalna osiągnie wysokość 10,45 euro brutto za godzinę.

Przy ustalaniu stawki płacy minimalnej pomocny będzie niemiecki kalkulator netto/brutto dostępny na stronie https://www.brutto-netto-rechner.info/

Zgodnie z przepisami niemieckiej Mindestlohngesetz, pracodawca, który wypłaca wynagrodzenie niższe od płacy minimalnej, naraża się na konsekwencje kontroli finansowej w ramach administracji celnej. Jeśli wykaże ona nieścisłości w wynagradzaniu pracowników, na pracodawcę może zostać nałożona kara w wysokości do 500 000 euro.

Kancelaria Prawna Viggen informuje, że płacę minimalną w Niemczech (i nie tylko) można wyliczyć za pomocą programu VTS. Wystarczy kliknąć w poniższy baner. Gwarantujemy bezpłatną rejestrację i darmowy, 30-dniowy okres próbny:

Przypominamy również, że Kancelaria Prawna Viggen zajmuje się odzyskiwaniem MAUT – jeśli chcą Państwo złożyć wniosek o zwrot za okres od 28.10.2020 r. lub wcześniej, zapraszamy do kontaktu:

Oceń artykuł

Poprzedni artykułAktualne obostrzenia dla transportu w Europie – stan na 15 czerwca 2021 r.
Następny artykułPłaca minimalna w Holandii – zmiana stawek już od lipca!
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj