Strona główna Aktualności Dnia Podwyżka składek ZUS dla firm!

Podwyżka składek ZUS dla firm!

1466
0
4.47/5 (15)

Podwyżka składek ZUS dla firm. Prognozowane składki ZUS dla firm w 2020 roku mogą wynieść ponad 1.444,00 PLN.

Podwyżka składek ZUS dla firm

Podwyżka składek w roku 2020 wyniesie niemalże 10%. Podwyżka jest efektem przyjętych przez rząd założeń do przyszłorocznego budżetu. Założenia te przyjmują prognozowane przeciętne wynagrodzenie w roku 2020 na poziomie 5227,00 PLN, czyli jego wzrost w stosunku do tego roku o niemalże 500,00 PLN. Podstawą wyliczania składek ZUS jest właśnie 60% prognozowanej średniej pensji stąd tak znaczny wzrost składki ZUS. Wzrost składek już w tym roku był rekordowy wynosząc ponad 7 punktów procentowych, jednak przyszłoroczny wzrost pobije ten „rekord”.

Przedsiębiorcy w takim wypadku mają dwie możliwości obniżenia swoich składek ZUS. Są to ZUS preferencyjny – dostępny jednak tylko dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności oraz zdecydowanie się na płatność składek od wysokości przychodu. Ta druga opcja, aby była dostępna dla przedsiębiorcy oznacza, że musi on zmieścić się w limicie przychodów na poziomie 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za poprzedni rok. W bieżącym roku limit wynosi 63.000,00 PLN, w przyszłym wzrośnie i wynosił będzie 67.500,00 PLN.

Wzrost składek ZUS dla firm wynika z ich specyfiki, mają one bowiem formę stałego ryczałtu i podlegają co roku waloryzacji. Tempo wzrostu utrzymujące się w ostatnich latach na tak wysokim poziomie ma bezpośredni związek ze wzrostem płac w całej gospodarce.

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułAutobusy z zakazami jazdy
Następny artykułJak skutecznie wypowiedzieć Pracownikowi umowę o pracę? – cz.1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj