Strona główna Aktualności Dnia Północna obwodnica Jaworzna w budowie

Północna obwodnica Jaworzna w budowie

294
UDOSTĘPNIJ

Trwa budowa 2,5-kilometrowego odcinka północnej obwodnicy Jaworzna – od ul. Chełmońskiego do ul. Św. Wojciecha. Prace, które będą kosztowały nieco ponad 7,8 mln zł, potrwają do końca tego roku. Mieszkańcy zyskają zupełnie nowe połączenie, które zdecydowanie poprawi komunikację w tym rejonie.

Obwodnica ma być granicą urbanizacji, czyli pojawiania się zabudowy w Śródmieściu. Wzdłuż tej drogi została poprowadzona droga dla rowerów i pieszych o szerokości 3,5 metra. Ścieżka wzdłuż obwodnicy spinać będzie dotychczas wykonane odcinki w sieć. Rekreacyjne podróże rowerami z małymi dziećmi będą łatwiejsze i bezpieczniejsze. Do GEOsfery będzie można dojechać z centrum, wydzielonymi drogami rowerowymi bez żadnych przerw.

Dla poprawy komfortu pieszych i rowerzystów, obok skrzyżowania na Sodowej Górze, powstaje podziemny tunel. Projektanci wykorzystali fakt, że obwodnica jest poprowadzona na wysokim nasypie – to umożliwia umieszczenie pod nią tunelu. To pierwsze takie rozwiązanie dla rowerzystów w województwie śląskim.

Najważniejsza część Obwodnicy północnej, łącząca ul. Obrońców Poczty Gdańskiej z ulicą Św. Wojciecha na Sadowej Górze, powstanie do końca roku. W kolejnych latach gmina zbuduje ulicę Nowoszczakowską z rondem na Chropaczówce. Stamtąd potrzebny będzie tylko krótki odcinek, by połączyć nowe drogi w ring.

Wydział Inwestycji Miejskich zdobył w tym roku prawie 8 milionów złotych dofinansowania na budowę obwodnicy. Dzięki tym dodatkowym środkom można będzie wyremontować gruntownie ulicę Sobieskiego na całej jej długości. Powstaną tam dwa ronda – Płetwonurków w Pieczyskach i rondo na skrzyżowaniu z Bukowską. Prace zaplanowane są do połowy przyszłego roku. Wczesną wiosną ruszy też warta czterdzieści milionów złotych inwestycja PKP związana z budową tuneli i wiaduktów nad linią kolejową do Krakowa. Powstaną kolejne ronda, kilometry ulic i dróg dla rowerów.

 

Źródło: edroga.pl/UM Jaworzno

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here