Strona główna Aktualności Dnia Praca podczas upałów a przepisy prawa pracy. Odpowiedzialność pracodawcy i kary grzywny

Praca podczas upałów a przepisy prawa pracy. Odpowiedzialność pracodawcy i kary grzywny

1467
0
4.37/5 (19)

Praca podczas upałów a przepisy prawa pracy. Odpowiedzialność pracodawcy i kary grzywny. Praca podczas upałów, które nawiedziły ostatnio Polskę wymaga od pracodawcy odpowiedniej organizacji stanowiska i środowiska pracy. Przepisy BHP w takich warunkach obligują pracodawców do dostarczania pracownikom zimnych napojów.

Praca podczas upałów a przepisy prawa pracy. Odpowiedzialność pracodawcy i kary grzywny

Usytuowanie miejsca czerpania wody zdatnej do picia zapewnionej przez pracodawcę zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w typowych, normalnych warunkach pracy powinno znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy. Określenie zawarte w rozporządzeniu stanowiące o „wodzie zdatnej do picia” oznacza nic innego jak to, że woda ta powinna być przebadana pod względem higieniczno-sanitarnym. Co do pracowników pracujących w uciążliwych warunkach pracy stanowi z kolei rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, które to rozporządzenie pracę podczas upałów klasyfikuje jako wykonywaną w ciężkich warunkach, gdy ta wykonywana jest na otwartej przestrzeni, przy temperaturze powyżej 25°C oraz gdy praca ta wykonywana jest w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturze ponad 28°C. Wówczas to pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikom zimne napoje wzbogacone o sole mineralne i witaminy.

W przypadku, gdy dojdzie do sporu, czy wartość temperatur przekroczyła wartości określone w rozporządzeniu obowiązek dowodowy ciąży na pracodawcy. Scedowanie tego obowiązku wynika z tego, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Stwierdzenie przez inspektora pracy niedopełnienia tych obowiązków skutkowało będzie nałożeniem zgodnie z postanowieniami art. 283 § 1 kodeksu pracy grzywny w wysokości do 30.000,00 PLN. Ponadto art. 210 §1 kodeksu pracy przewiduje możliwość powstrzymania się pracownika od wykonywania pracy, gdy ten stwierdzi, że warunki wykonywanej przez niego pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Powstrzymanie się przez pracownika od wykonywania pracy w takim przypadku nie może w żadnym razie skutkować zmniejszeniem jego wynagrodzenia za ten czas.

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBez prawa jazdy, badań i szkoleń
Następny artykułPrzeładowane pojazdy pod lupą ITD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj