Strona główna Informacje prawne Procedura prawidłowego zalogowania karty kierowcy w tachografie STONERIDGE SE 500

Procedura prawidłowego zalogowania karty kierowcy w tachografie STONERIDGE SE 500

13642
0
5/5 (2)

Procedura prawidłowego zalogowania karty kierowcy w tachografie STONERIDGE SE 500. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy procedurę prawidłowego zalogowania karty kierowcy w tachografie cyfrowym firmy STONERIDGE/SE500.

Każdy kierowca musi pamiętać, że jeśli nieprawidłowo zaloguje kartę to zamiast udokumentować np.: „odpoczynek” (piktogram: łóżko) w pliku cyfrowym zapisany zostanie „nieudokumentowany okres aktywności” (piktogram: pytajnik(?)). Jeżeli na karcie zapisany zostanie „nieudokumentowany okres aktywności” to zakładając nawet, że trwa on np.: ponad: 11 godzin to nie zostanie uznany przez organy kontrolne za „odpoczynek”.

Aby tego uniknąć kierowca musi postępować zgodnie z poniższą procedurą:

1) Aby włożyć kartę kierowcy należy przytrzymać przycisk: 1 lub 2 (zależnie. którą chcemy włożyć)
2) Po włożeniu karty kierowcy tachograf wita kierowcę napisem:
„SPRAWDZANIE KARTY W TOKU”
3) Tachograf podaje nazwisko właściciela karty
4) tachograf podaje datę i godzinę ostatniego wyjęcia karty z
(dowolnego) tachografu cyfrowego,
5) tachograf pyta: „KONT. DZIEN?” co oznacza czy kontynuować dzień
6) jeśli KONTYNUUJEMY DZIEŃ:
a) na pytanie „KONT. DZIEN?” wybieramy strzałkami odpowiedź ?tak? – strzałką w dół: „v” i potwierdzamy klikając enter (przycisk ze strzałką w dół i w lewo)
b) wyskakuje ekran początkowej daty i godziny: domyślnie jest ustawiony na datę i godzinę ostatniego wyjęcia karty kierowcy, naciskamy enter 6x, ponieważ chcemy udokumentować odpoczynek kierowcy od ostatniego wyciągnięcia karty, przechodzimy do kolejnego ekranu, na którym podana jest data i godzina aktualna naciskamy enter 5x i przechodzimy do ekranu „Popraw wpisy” dajemy: enter (przycisk ze strzałką w dół i w lewo).

7) jeśli ROZPOCZYNAMY KOLEJNY DZIEŃ
a) na pytanie „KONT. DZIEN?” wybieramy strzałkami odpowiedź nie: – znaczek: „x” i
potwierdzamy klikając: enter (przycisk z strzałką w dół i w lewo)
b) najpierw tachograf pyta się czy ostatnia praca miała miejsce kiedy
ostatnio została wyciągnięta karta, dajemy nie „x”, kierując
strzałkami i potwierdzając enterem,
następnie wyskakuje ekran początkowej daty i godziny: domyślnie jest ustawiony na datę i godzinę ostatniego wyjęcia karty kierowcy, naciskamy enter 6x, ponieważ chcemy udokumentować odpoczynek kierowcy od ostatniego wyciągnięcia karty, przechodzimy do kolejnego ekranu, na którym podana jest data i godzina aktualna naciskamy enter 5x i przechodzimy do ekranu wyboru zakończenia pracy, potwierdzamy termin ostatniej pracy „tak” – strzałka w dół: „v”, kierując strzałkami i potwierdzając enterem, następnie tachograf pyta się o kraj, wybieramy kraj strzałkami i potwierdzamy znakiem entera, kolejno tachograf pyta się o czas rozpoczęcia dajemy 5x enter, następnie tachograf pyta się o kraj, wybieramy kraj strzałkami i potwierdzamy znakiem entera, następnym jest „Popraw wpisy” dajemy enter.

Teraz karta kierowcy została zalogowana w sposób prawidłowy i okres pomiędzy ostatnim jej wyjęciem z tachografu a obecnym założeniem został udokumentowany jako „odpoczynek”.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułWażne przypomnienie -mandaty dla kierowców za nieprawidłowe stosowanie tachografów cyfrowych
Następny artykułLusterka dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 dmc jeszcze nieobowiązkowe