Temat ustanowienia nowej służby, wyspecjalizowanej w ochronie prezydenta został podjęty przez dwóch wybitnych naukowców – płk. prof. dr hab. Witolda Mazurka oraz prof. dr Mariusza Miąsko.
Pomysł powołania nowej służby powstał po zatrzymaniu 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika przez funkcjonariuszy policji, przy udziale oficerów Służby Ochrony Państwa, w tym bezpośrednio ochrony Pałacu Prezydenckiego.
„Okoliczności aresztowania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika pokazały, że obecny system jest dysfunkcjonalny” – wskazuje prof. Mariusz Miąsko.
„Wydarzenie z całą mocą ujawniło brak skutecznego systemu ochrony Prezydenta Rzeczypospolitej nie tylko w jego Pałacu, ale – jak można przypuszczać – w jego najbliższym otoczeniu i poza nim. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych i gwarant porządku konstytucyjnego nie ma realnego wpływu na poziom ochrony Pałacu Prezydenta lub innych podmiotów i obiektów”.
Według założeń projektu ustawy, który przedstawili prof. Mazurek i prof. Miąsko, nowa formacja miałaby nosić nazwę Gwardia Ochrony Prezydenta (GOP), podlegać bezpośrednio prezydentowi Polski i być wyłączona organizacyjnie spod nadzoru MSWiA. Istnieje pomysł, aby umiejscowić ją w strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej, a dokładnie – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, jako szóstą Jednostkę Specjalną.
Instytucję prezydenta RP należy koniecznie wyłączyć poza nawias walk politycznych i zabezpieczyć Gwardią Ochrony Prezydenta, podległą bezpośrednio prezydentowi, a organizacyjnie wojsku (MON). Ma to na celu uniemożliwienie sabotażu obronności Polski, w szczególności w pierwszych kilku godzinach ataku na granice kraju. Prof. Mariusz Miąsko podkreśla, że propozycja powinna być traktowana apolitycznie, natomiast ewentualna procedura uchwalenia przedmiotowej ustawy i organizacji Gwardii Ochrony Prezydenta zakończyłaby się ze względów formalnych i organizacyjnych najprawdopodobniej już po kadencji pana prezydenta Andrzeja Dudy.
Zachęcamy do wysłuchania pełnej rozmowy z prof. Mariuszem Miąsko na antenie radia WNET