Strona główna Aktualności Dnia Protest ITD i wzmożone kontrole na drogach – rozmowa z Panem Hubertem...

Protest ITD i wzmożone kontrole na drogach – rozmowa z Panem Hubertem Jóźwikiem z ZZ ITD

394
UDOSTĘPNIJ

W poniedziałek tj. 15 maja br. ruszył ogólnopolski protest pracowników Inspekcji Transportu Drogowego. O jego powodach i przebiegu rozmawiamy z Panem Hubertem Jóźwikiem, Przewodniczącym Rady Krajowej Związku Zawodowego ITD.

 

Jazdaprawna.pl: Panie Hubercie, od poniedziałku trwa protest ITD. Jakie są Państwa oczekiwania?

Hubert Jóźwik: Inspekcja Transportu Drogowego funkcjonuje w ramach Służby Cywilnej, co czyni z jej pracowników urzędników państwowych, którzy wykonują swoje czynności w godzinach pracy urzędu. Ten stan rzeczy uniemożliwia prowadzenie kontroli drogowych w godzinach popołudniowych i nocnych, co uniemożliwia realizację nowych zadań nakładanych na Inspekcję Transportu Drogowego, jak choćby ostatnio wprowadzonej do obiegu prawnego ustawy o monitorowaniu pojazdów. Oczekujemy rozpoczęcia prac legislacyjnych nad ustawą o inspekcji transportu drogowego, która czyni z nas służbę mundurową z pełnymi tego konsekwencjami jak i przywilejami. Nasza codzienna praca nie różni się w żadnym zakresie od czynności wykonywanych przez Straż Graniczną, Policję (Ruch Drogowy) czy też KAS. Nie bez znaczenia pozostaje też element finansowania pracowników Inspekcji. Ostatnia waloryzacja wynagrodzeń miała miejsce w 2008 r. Od tamtej pory, pomimo wielokrotnego wzrostu cen artykułów, nasze zarobki nie były podwyższane, co przekłada się na coraz niższy poziom życia.

JP.PL: Jakimi metodami próbują Państwo osiągnąć zamierzony cel?

H.J.: Protest ostrzegawczy polega na niezwykle skrupulatnych, bez użycia specjalistycznego oprogramowania, kontrolach polskich przewoźników. Ma to uświadomić obecnym władzom, iż tylko Inspekcja Transportu Drogowego na co dzień realizuje nadzór nad przewozami drogowymi realizowanymi przez przewoźników zagranicznych.

JP.PL: Protest już prawie na finiszu. Jak ocenia Pan jego przebieg?

H.J.: W początkowej fazie protestu ostrzegawczego zorganizowanego przez Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego wzięło udział 367 inspektorów (przy ogólnej liczbie ok. 400 wykonujących czynności kontrolne na drodze) z 15 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. W środę dołączyli Inspektorzy z 16 Inspektoratu. Protest poparli i w proteście uczestniczyli koledzy z NSZZ „Solidarność” z Gdańska i z Rzeszowa.

JP.PL: Czy w przyszłości planują Państwo podobne akcje?

H.J.: W razie niespełnienia naszych postulatów, planowana jest w okresie jesiennym manifestacja w Warszawie, która zapoczątkuje protest ciągły, realizowany w podobny sposób jak obecny protest ostrzegawczy.

AUDYTYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here