Strona główna Aktualności Dnia Przejazd na czerwonym świetle będzie monitorowany

Przejazd na czerwonym świetle będzie monitorowany

171
UDOSTĘPNIJ

Urządzenia służące do rejestracji naruszenia przepisów ruchu drogowego, polegających na niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej, pojawią się wkrótce na 20 skrzyżowaniach w różnych miejscach kraju. Ich montaż już się rozpoczął.

Przejazd na czerwonym świetle jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. Dlatego w ramach centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym 20 skrzyżowań będzie monitorowanych pod tym kątem. Ośrodki badawcze, zajmujące się kwestiami bezpieczeństwa ruchu drogowego: Politechnika Gdańska oraz Politechnika Krakowska, pomogą w wyborze najbardziej niebezpiecznych miejsc, w których zostaną zamontowane urządzenia. Pierwsze skrzyżowanie, na którym je zainstalowano, znajduje się w Polkowicach w woj. dolnośląskim.

Łącznie na sieć multiwizyjną złoży się ponad 200 kamer HD, zintegrowanych z Centralnym Systemem Przetwarzania CANARD. Instalacja na każdym ze skrzyżowań będzie złożona z kamer poglądowych, monitorujących wjazdy na skrzyżowanie oraz kamer prowadzących identyfikację typów pojazdów oraz ich numerów rejestracyjnych. Dodatkowym elementem będzie komponent sterujący, odpowiedzialny za przekazywanie zgromadzonych danych do CANARD.

Wartość inwestycji realizowanej przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego to ok. 7 mln zł. Jest ona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

 

Źródło: edroga.pl/MIiR

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ