Strona główna Aktualności Dnia Przepisy o delegowaniu jednak nie dla kierowców ciężarówek?

Przepisy o delegowaniu jednak nie dla kierowców ciężarówek?

1977
5/5 (10)

Przepisy o delegowaniu jednak nie dla kierowców ciężarówek? W poniedziałek 4 czerwca europosłowie Komisji ds. Transportu Parlamentu Europejskiego wzięli udział w głosowaniu nad pakietem mobilności. Wyniki głosowana przedstawiły stanowisko europosłów, którzy nie zgodzili się, aby przepisy dotyczące delegowania dotyczyły także kierowców ciężarówek. Zgodnie z nimi prawa kierowców ciężarówek byłyby zrównane z prawami, które obowiązuje miejscowych pracowników. Przepisami objęty natomiast będzie kabotaż.

Przepisy o delegowaniu jednak nie dla kierowców ciężarówek?

Jak informowaliśmy na Jazdaprawna.pl, 29 maja podczas posiedzenia plenarnego w Strasburgu Parlament Europejski zatwierdził aktualizację przepisów dyrektywy o delegowaniu pracownikówZgodnie z nowymi przepisami pracownicy delegowani otrzymają takie samo wynagrodzenie za tą samą pracę w tym samym miejscu. Okres delegowania to maksymalnie 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy. Jeśli delegowanie zostanie nadal przedłużone, to wówczas pracownika zaczną obowiązywać w pełni przepisy prawa pracy kraju przejmującego. Ponadto pracodawcy będą zobowiązani do godnego zapewnienia zakwaterowania pracowników (zgodnie z przepisami krajowymi). Koszt podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia powinien pokrywać pracodawca, ale nie powinien potrącać ich z wynagrodzenia pracownika. Pracownicy dodatkowo mają być bardziej chronieni przed oszustami i wyzyskiem.

 

Nad ostatecznym kształtem przepisów dotyczących delegowania będą trwały teraz rozmowy pomiędzy krajami członkowskimi na forum Rady UE.

 

 Czytaj także:

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko