Strona główna Aktualności Dnia Przepisy o delegowaniu jednak nie dla kierowców ciężarówek?

Przepisy o delegowaniu jednak nie dla kierowców ciężarówek?

927
5/5 (1)

W poniedziałek 4 czerwca europosłowie Komisji ds. Transportu Parlamentu Europejskiego wzięli udział w głosowaniu nad pakietem mobilności. Wyniki głosowana przedstawiły stanowisko europosłów, którzy nie zgodzili się, aby przepisy dotyczące delegowania dotyczyły także kierowców ciężarówek. Zgodnie z nimi prawa kierowców ciężarówek byłyby zrównane z prawami, które obowiązuje miejscowych pracowników. Przepisami objęty natomiast będzie kabotaż.

Przepisy o delegowaniu jednak nie dla kierowców ciężarówek?

Jak informowaliśmy na Jazdaprawna.pl, 29 maja podczas posiedzenia plenarnego w Strasburgu Parlament Europejski zatwierdził aktualizację przepisów dyrektywy o delegowaniu pracownikówZgodnie z nowymi przepisami pracownicy delegowani otrzymają takie samo wynagrodzenie za tą samą pracę w tym samym miejscu. Okres delegowania to maksymalnie 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy. Jeśli delegowanie zostanie nadal przedłużone, to wówczas pracownika zaczną obowiązywać w pełni przepisy prawa pracy kraju przejmującego. Ponadto pracodawcy będą zobowiązani do godnego zapewnienia zakwaterowania pracowników (zgodnie z przepisami krajowymi). Koszt podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia powinien pokrywać pracodawca, ale nie powinien potrącać ich z wynagrodzenia pracownika. Pracownicy dodatkowo mają być bardziej chronieni przed oszustami i wyzyskiem.

Nad ostatecznym kształtem przepisów dotyczących delegowania będą trwały teraz rozmowy pomiędzy krajami członkowskimi na forum Rady UE.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here