Jedną z najczęstszych przyczyn szkód w transporcie rzeczy jest nieprawidłowe mocowanie ładunków i niestety wciąż istnieje niesłuszne przekonanie, że za szkodę wynikłą z nieprawidłowego zamocowania ładunków odpowiedzialność ponosi przewoźnik jako podmiot wyspecjalizowany w przewozie.
Stan prawny nie pozostawia jednak wątpliwości, iż za szkody powstałe w wyniku błędnego mocowania ładunku odpowiada NADAWCA, a w pewnych sytuacjach także ODBIORCA.
Okoliczności, w których to przewoźnik, a nie nadawca/odbiorca ponosiłby odpowiedzialność za szkody wynikające z nieprawidłowego mocowania są skrajnie wyjątkowe.
Dlaczego Nadawca, a nie Przewoźnik odpowiada za unieruchomienie ładunków?
- ponieważ zna WAGĘ brutto ładunku
- ponieważ zna sposób UPAKOWANIA ładunku
- ponieważ zna charakterystykę OPAKOWANIA ładunku
- ponieważ zna podatność ładunku na ZGNIATANIE
Umowne przeniesienie odpowiedzialności z Nadawcy na Przewoźnika za skutki braku unieruchomienia ładunku w transporcie jest BEZPRAWNE.
Tego rodzaju zapisy w dokumentach przewozowych nie zapewniają bezpieczeństwa przedsiębiorstwu oraz kadrze kierowniczej przedsiębiorstwa w zakresie odpowiedzialności:
- administracyjnej (wobec przedsiębiorstw nadawców i załadowców),
- cywilnej wobec przedsiębiorstw (na gruncie prawa przewozowego krajowego i międzynarodowego),
- cywilnej odszkodowawczej (wobec przedsiębiorstw i poszczególnych pracowników
- karnej (wobec przedsiębiorstw i osób fizycznych)
Skorzystanie z usług profesjonalistów to doskonała inwestycja dla wszystkich uczestników procesu logistycznego.
Droga do wypracowania prawidłowych procedur załadunku i mocowania jest długa i trudna, ale korzyści z jej przejścia i zastosowania się do wskazań eksperta są ogromne. Nie wystarczy mniej więcej wiedzieć jak załadować i zamocować dany rodzaj ładunku – należy to zrobić zgodnie z wyliczeniami matematyczno-fizycznymi i normami prawnymi, bo bezpieczeństwo jest bezkompromisowe.
ZYSKI branży TSL wynikające z prawidłowego, normatywnego mocowania ładunków są OGROMNE.
Prawidłowe rozmieszczenie ładunku oraz jego zamocowanie na zasadach wynikających z normy EN PN 12 195-1, przynosi bardzo duże korzyści dla przedsiębiorstw produkcyjnych, centrów logistycznych i wszystkich uczestników procesu logistycznego. Załadowcy (producenci, centra logistyczne) spełniając wymagania prawne oraz normy i standardy unijne, jednocześnie:
- optymalizują cały proces załadunku, co dokładnie oznacza: eliminację strat związanych z uszkodzeniem czy całkowitym zniszczeniem przewożonych towarów, ich przepakowywaniem, magazynowaniem i utylizowaniem;
- oszczędzają czas, który trzeba poświęcić na rozpatrywanie reklamacji;
- unikają procesów sądowych rozstrzygających, kto jest odpowiedzialny za błędy nieprawidłowego umocowania ładunku i ich konsekwencji
Przewoźniku przekaż kontakt do najlepszego profesjonalisty na polskim rynku – Logistic Technologies Sp. z o.o. SWOJEMU KONTRAHENTOWI – NADAWCY, ZAŁADOWCY, bo bezpieczny przewóz rozpoczyna się w magazynie nadawcy, załadowcy…
519-140-984 jak@logistictechnologies.pl
509-982-577 biuro1@logistictechnologies.pl
Logistic Technologies Sp. z o.o. to profesjonalny pomiot świadczący usługi dla branży TSL, specjalizujący się w zakresie przeprowadzania AUDYTÓW TECHNICZNO-PRAWNYCH oraz opracowywania PROCEDUR NORMATYWNEGO UNIERUCHAMIANIA ŁADUNKÓW.
Logistic Technologies Sp. z o.o. to także lider w dziedzinie wprowadzania na rynek NOWATORSKICH ROZWIĄZAŃ OBNIŻAJĄCYCH KOSZTY TRANSPORTU i zwiększających skuteczność mocowania przewożonych ładunków.
Logistic Technologies Sp. z o.o. zatrudnia grupę najwybitniejszych krajowych specjalistów z zakresu mocowania, organizacji planów załadunkowych i prawa transportowego. Są to inżynierowie, wykładowcy akademiccy oraz prawnicy specjalizujący się w tematyce załadunków. Logistic Technologies Sp. z o.o. dysponuje unikalnym doświadczeniem oraz zapleczem intelektualnym w Polsce. Współpracuje ściśle z liderami branży TSL w zakresie załadunków, mocowania w ramach prawa krajowego oraz europejskiego. Spółka posiada rekomendacje:
EUMOS Europejskiego Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Logistyki www.eumos.eu oraz Stowarzyszenia Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego Najlepsza Droga www.najlepszadroga.pl
Logistic Technologies sp. z o.o. dzięki zespołowi wybitnych specjalistów pomaga wykonywać legalne i normatywne przewozy zgodne z normą PN EN 12 195-1 poprzez:
- Szkolenia dla wszystkich uczestników procesu załadunkowego oraz kadry zarządzającej
- Audyt techniczno-prawny – ustalenie niedoskonałości, które występują w firmie audytowanego Kontrahenta w zakresie procesów załadunkowych
- Księgę Procedur – opracowanie profesjonalnych planów załadunkowych oraz planów normatywnego mocowania ładunków
- Wdrożenie 22 procedur – ścisła współpraca z Kontrahentem, weryfikacja wdrożenia.
Z usług Logistic Technologies Sp. z o.o. skorzystały już największe koncerny w Polsce.
Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu:
519-140-984 jak@logistictechnologies.pl
509-982-577 biuro1@logistictechnologies.pl
Jolanta Kur,
Doradca biznesowy klienta
Specjalista ds. prawno-ekonomicznych