Strona główna Aktualności Dnia Przewoźniku, czy wiesz KTO odpowiada za prawidłowe mocowanie ładunku?

Przewoźniku, czy wiesz KTO odpowiada za prawidłowe mocowanie ładunku?

1018
0
5/5 (4)

Jedną z najczęstszych przyczyn szkód w transporcie rzeczy jest nieprawidłowe mocowanie ładunków i niestety wciąż istnieje niesłuszne przekonanie, że za szkodę wynikłą z nieprawidłowego zamocowania ładunków odpowiedzialność ponosi przewoźnik jako podmiot wyspecjalizowany w przewozie.

Stan prawny nie pozostawia jednak wątpliwości, iż za szkody powstałe w wyniku błędnego mocowania ładunku odpowiada NADAWCA, a w pewnych sytuacjach także ODBIORCA.

 Okoliczności, w których to przewoźnik, a nie nadawca/odbiorca ponosiłby odpowiedzialność za szkody wynikające z nieprawidłowego mocowania są skrajnie wyjątkowe.

 Dlaczego Nadawca, a nie Przewoźnik odpowiada za unieruchomienie ładunków?

 • ponieważ zna WAGĘ brutto ładunku
 • ponieważ zna sposób UPAKOWANIA ładunku
 • ponieważ zna charakterystykę OPAKOWANIA ładunku
 • ponieważ zna podatność ładunku na ZGNIATANIE

Umowne przeniesienie odpowiedzialności z Nadawcy na Przewoźnika za skutki braku unieruchomienia ładunku w transporcie jest BEZPRAWNE.

Tego rodzaju zapisy w dokumentach przewozowych nie zapewniają bezpieczeństwa przedsiębiorstwu oraz kadrze kierowniczej przedsiębiorstwa w zakresie odpowiedzialności:

 • administracyjnej (wobec przedsiębiorstw nadawców i załadowców),
 • cywilnej wobec przedsiębiorstw (na gruncie prawa przewozowego krajowego i międzynarodowego),
 • cywilnej odszkodowawczej (wobec przedsiębiorstw i poszczególnych pracowników
 • karnej (wobec przedsiębiorstw i osób fizycznych)

Skorzystanie z usług profesjonalistów to doskonała inwestycja dla wszystkich uczestników procesu logistycznego.

Droga do wypracowania prawidłowych procedur załadunku i mocowania jest długa i trudna, ale korzyści z jej przejścia i zastosowania się do wskazań eksperta są ogromne. Nie wystarczy mniej więcej wiedzieć jak załadować i zamocować dany rodzaj ładunku – należy to zrobić zgodnie z wyliczeniami matematyczno-fizycznymi i normami prawnymi, bo bezpieczeństwo jest bezkompromisowe.

 ZYSKI branży TSL wynikające z prawidłowego, normatywnego mocowania ładunków są OGROMNE.

Prawidłowe rozmieszczenie ładunku oraz jego zamocowanie na zasadach wynikających z normy EN PN 12 195-1, przynosi bardzo duże korzyści dla przedsiębiorstw produkcyjnych, centrów logistycznych i wszystkich uczestników procesu logistycznego. Załadowcy (producenci, centra logistyczne) spełniając wymagania prawne oraz normy i standardy unijne, jednocześnie:

 • optymalizują cały proces załadunku, co dokładnie oznacza: eliminację strat związanych z uszkodzeniem czy całkowitym zniszczeniem przewożonych towarów, ich przepakowywaniem, magazynowaniem i utylizowaniem;
 • oszczędzają czas, który trzeba poświęcić na rozpatrywanie reklamacji;
 • unikają procesów sądowych rozstrzygających, kto jest odpowiedzialny za błędy nieprawidłowego umocowania ładunku i ich konsekwencji

Przewoźniku przekaż kontakt do najlepszego profesjonalisty na polskim rynku – Logistic Technologies Sp. z o.o. SWOJEMU KONTRAHENTOWI – NADAWCY, ZAŁADOWCY,  bo bezpieczny przewóz rozpoczyna się w magazynie nadawcy, załadowcy…

 519-140-984 jak@logistictechnologies.pl

509-982-577 biuro1@logistictechnologies.pl

 Logistic Technologies Sp. z o.o. to profesjonalny pomiot świadczący usługi dla branży TSL, specjalizujący się w zakresie przeprowadzania AUDYTÓW TECHNICZNO-PRAWNYCH  oraz opracowywania PROCEDUR NORMATYWNEGO UNIERUCHAMIANIA ŁADUNKÓW.

 Logistic Technologies Sp. z o.o. to także lider w dziedzinie wprowadzania na rynek NOWATORSKICH ROZWIĄZAŃ OBNIŻAJĄCYCH KOSZTY TRANSPORTU i zwiększających skuteczność mocowania przewożonych ładunków.

Logistic Technologies Sp. z o.o. zatrudnia grupę najwybitniejszych krajowych specjalistów z zakresu mocowania, organizacji planów załadunkowych i prawa transportowego. Są to inżynierowie, wykładowcy akademiccy oraz prawnicy specjalizujący się w tematyce załadunków. Logistic Technologies Sp. z o.o. dysponuje unikalnym doświadczeniem oraz zapleczem intelektualnym w Polsce. Współpracuje ściśle z liderami branży TSL w zakresie załadunków, mocowania w ramach prawa krajowego oraz europejskiego. Spółka posiada rekomendacje:

EUMOS Europejskiego Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Logistyki www.eumos.eu oraz Stowarzyszenia Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego Najlepsza Droga www.najlepszadroga.pl

Logistic Technologies sp. z o.o. dzięki zespołowi wybitnych specjalistów pomaga wykonywać legalne i normatywne przewozy zgodne z normą PN EN 12 195-1 poprzez:

 • Szkolenia dla wszystkich uczestników procesu załadunkowego oraz kadry zarządzającej
 • Audyt techniczno-prawny – ustalenie niedoskonałości, które występują w firmie audytowanego Kontrahenta w zakresie procesów załadunkowych
 • Księgę Procedur – opracowanie profesjonalnych planów załadunkowych oraz planów normatywnego mocowania ładunków
 • Wdrożenie 22 procedur – ścisła współpraca z Kontrahentem, weryfikacja wdrożenia.

Z usług Logistic Technologies Sp. z o.o. skorzystały już największe koncerny w Polsce.

Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu:

519-140-984 jak@logistictechnologies.pl

509-982-577 biuro1@logistictechnologies.pl

Jolanta Kur,

Doradca biznesowy klienta
Specjalista ds. prawno-ekonomicznych

Oceń artykuł

Poprzedni artykułDziś ostatni dzień na wniosek o zwolnienie z ZUS w ramach tarczy 9.0
Następny artykułDr Mariusz Miąsko w programie „Po stronie prawdy” o kontrowersjach wokół projektu ustawy o broni i amunicji
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj