Strona główna Informacje prawne Przypomnienie dotyczące interpretacji terminu badań lekarskich przy szkoleniach okresowych kierowców

Przypomnienie dotyczące interpretacji terminu badań lekarskich przy szkoleniach okresowych kierowców

2311
0
No Ratings Information Message

Zdarza się, że Wydziały Komunikacji kwestionują ważność przeprowadzonych przez kierowców badań, którzy przechodzą kursy okresowe celem uzyskania odpowiedniego wpisu do prawa jazdy. Należy rozważyć kiedy kierowca powinien przejść badanie lekarskie, tak, aby Wydział Komunikacji go nie zakwestionował…

Otóż, pierwsza niezmiernie ważna kwestia to rozróżnienie terminu ukończenia pierwszego szkolenia okresowego od kolejnego szkolenia okresowego. Zgodnie z art. 3 ust.3 Ustawą o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym z dnia 17 listopada 2006 r. (Dz.U. Nr 235, poz. 1701)

„Kierowcy, obowiązani są wykonać badania lekarskie i psychologiczne – PO ukończeniu pierwszego szkolenia okresowego, przed dniem uzyskania wpisu do prawa jazdy”.

Czyli ważne jest, że przy pierwszym szkoleniu okresowym, badania lekarskie i psychologiczne wykonuje się po ukończeniu szkolenia okresowego, a więc może być to ten sam dzień, w którym szkolenie zostało zakończone oraz w dniach następujących po tym dniu, jednak nie później niż przed dniem uzyskania wpisu do prawa jazdy. Gdyby więc kierowca wykonał badanie lekarskie podczas trwania pierwszego szkolenia okresowego, a nie po jego zakończeniu i uzyskaniu zaświadczenia, to takie badanie nie zostanie uznane za prawidłowe przez Wydziały Komunikacji i kierowca będzie zmuszony do jego powtórnego przeprowadzenia.

Zaznaczyć jedna trzeba, że stykamy się tu z dwoma problemami:

a) absurdalnym przepisem który nakazuje najpierw odbyć pierwsze szklenie okresowe (a później po poniesieniu kosztów może okazać się że kierowca nie spełnia wymogów ze względów medycznych lub psychologicznych). Gdyby kierowca wykonał badanie lekarskie podczas trwania pierwszego szkolenia okresowego, a nie po jego zakończeniu i uzyskaniu zaświadczenia, to takie badanie nie zostanie uznane za prawidłowe przez Wydziały Komunikacji i kierowca będzie zmuszony do jego powtórnego przeprowadzenia.

b) „kreatywnością urzędników”, którzy zamiast czytać prawo i je stosować wchodzą w rolę Sejmu i zaczynają sami dostrzegać w przepisie takie zapisy których nie ma.

Z treści przepisu w przypadku pierwszego szkolenia okresowego, badania lekarskie i psychologiczne wykonuje się po ukończeniu szkolenia okresowego, a więc może być to ten sam dzień, w którym szkolenie zostało zakończone.

Tak wygląda kwestia badań lekarskich przy pierwszym szkoleniu okresowym.

Zdecydowanie mniej problemów jest w przypadku szkolenia kwalifikacji wstępnej oraz kolejnych szkoleń okresowych.

W przypadku kwalifikacji wstępnej, pierwsze badanie lekarskie, jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji wstępne (może to być przed lub w trakcie szkolenia), a co do kolejnych szkoleń okresowych kierowca w wieku do 60 lat wykonuje badania lekarskie w terminie- właściwym do ukończenia szkolenia okresowego (czyli co pięć lat)- jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBenzyna droższa nawet o 25%
Następny artykułWypadek w Strzybnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj