Strona główna Aktualności Dnia Spotkanie z Premierem – będą „tańsze” umowy zatrudnienia pracowników – ale…

Spotkanie z Premierem – będą „tańsze” umowy zatrudnienia pracowników – ale…

1743
0
4.89/5 (9)

Spotkanie z Premierem – będą „tańsze” umowy zatrudnienia pracowników – ale… 27 marca 2018 r. odbyło się spotkanie Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z Panią Przewodniczącą NSZZ RI “Solidarność”, Prezydium Związku, Parlamentarzystami oraz zaproszonymi gośćmi. W obszarze prawnym, NSZZ RI „Solidarność”, reprezentował dr Mariusz Miąsko (Kancelaria Prawna Viggen Sp.j.).

Przedmiotem spotkania była (między innymi) liberalizacja obostrzeń oraz zmniejszenie obciążeń kosztowych zatrudnienia pracowników zatrudnianych sezonowo. Aktualnie przygotowano już projekt nowego typu umowy cywilnoprawnej, która mniejsza koszty ubruttowienia wynagrodzeń.

Nowe umowy nie będą jednak miały zastosowania w branży TSL, ponieważ o dziwo w sektorze transportowym aktualnie pracuje się w Komisji Trójstronnej nad zwiększeniem wymiaru ubruttowienia pracy (od kwoty 4 443 zł). Natomiast w niektórych innych działach gospodarki dokonuje się racjonalnej oceny niemożności podnoszenia w nieskończoność kosztów ubruttowienia pracy i wypracowuje się rozwiązania zmniejszające obciążenia pracodawców.

„Rozmowy ze stroną rządową na temat stworzenia nowego typu umowy prowadzimy od  marca 2017 roku, kiedy to odbyło się pierwsze spotkanie z ramienia NSZZ Solidarność RI z Panem Ministrem Szwedem z Ministerstwa Pracy. Nowy typ „tańszej” umowy jest dowodem na słuszność tezy, iż „zgoda buduje”. NSZZ RI Solidarność wespół z innymi organizacjami reprezentującymi pracodawców własnej branży, poprzez konsekwentną i zgodną postawę, była w stanie wypracować wspólnie z rządem nowy typ bardzo korzystnej i „taniej” umowy” – mówi dr Mariusz Miąsko, który został poproszony przez NSZZ RI „Solidarność” o realizację negocjacji ze stroną rządową warunków prawnych nowych uregulowań.

Można zakładać, że kierowcy podobnie jak inni pracownicy, liczą na wzrost emerytur w sposób proporcjonalny do wzrostu oskładkowania ich wynagrodzeń. Niewielu pracowników ma jednak świadomość, że w wyniku reformy emerytalnej (przeprowadzonej jeszcze za rządów PO), doszło do tzw.: „wypłaszczenia systemu emerytalnego”. W konsekwencji wysoka podstawa oskładkowania wynagrodzenia w relatywnie niewielkim stopniu przełoży się na wzrost wymiaru emerytury pracowników. Obiektywnie rzecz ujmując, głównym „wygranym” z wysokiej podstawy ubruttowienia wynagrodzenia nie są pracownicy lecz ZUS i US.

Zakłada się, że nowy typ „tańszej” umowy o zatrudnienia niektórych pracowników sezonowych, wejdzie w życie już w maju 2018 roku.

r.n.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPoznaj nowe zasady unieruchomienia ładunków po 28 lutym 2018 r.
Następny artykuł22 tys. zł kary – za jakie naruszenie taka kwota?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj