Strona główna Aktualności Dnia Świętokrzyskie: Chmielnik z obwodnicą

Świętokrzyskie: Chmielnik z obwodnicą

1028
0
No Ratings Information Message

Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, podpisał 28 lutego umowę na dofinansowanie unijne dla dwóch projektów realizowanych przez województwo w ramach Programu Polska Wschodnia. W ramach prac obwodnicę zyska m.in. miejscowość Chmielnik.

Pierwszy projekt, który właśnie otrzymał dofinansowanie nazywa się „Budowa północnej obwodnicy Chmielnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 765 od skrzyżowania z drogą krajową nr 73”. Drugi to „rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 762 na odcinku: węzeł Kielce południe na drodze S7 – granica gminy Chęciny”.

Chmielnik z obwodnicą

– To ważne inwestycje dla województwa świętokrzyskiego, a szczególnie jedna – przebudowa drogi nr 765 wraz z budową obwodnicy Chmielnika – mówi Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Ważna dlatego, że jest kontynuacją projektu, który realizowaliśmy w poprzedniej perspektywie. Przypomnę, że w udanym partnerstwie z województwem podkarpackim zbudowaliśmy nowy most na Wiśle w Połańcu i między innymi droga 765 prowadzi z Kielc do tego mostu właśnie – podkreśla.

Początkiem nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 765 będzie skrzyżowanie z drogą krajową nr 73, usytuowane w pobliżu istniejącego skrzyżowania DK 73 z drogą powiatową (ul. Kielecką). Zakończenie projektowanego odcinka planowane jest w pobliżu granic miasta Chmielnika i sołectwa Zrecze Małe, w pasie istniejącej DW 765. Na realizację tego projektu szacuje się, że potrzeba 69,6 mln zł, zaś dofinansowanie unijne to 57,1 mln zł.

Celem inwestycji jest przede wszystkim przeniesienie ruchu pojazdów samochodowych z centrum Chmielnika na nowo zmodernizowany odcinek drogi DW 765 po stronie północnej o dł. ok 2,7 km, co znacznie usprawni komunikację w tym obszarze, poprawi parametry techniczne drogi, a także w sposób zasadniczy wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Rozbudują 762

Kolejny projekt na którego umowę o dofinansowanie podpisał wicemarszałek, to rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 762 z Kielc do Chęcin. – Odcinek może nie jest długi, ale jest istotny, gdyż likwiduje istotną barierę, która pojawia się pewnie w każdym województwie, czyli to, że na drobnych drogach małe miejscowości korkują ruch i jest to bardzo uciążliwe – dla tych miejscowości właśnie, ale i także dla samych efektów dobrego transportu – podkreśla wicemarszałek. – To projekt istotny przede wszystkim dla mieszkańców Chęcin, Kielc oraz dla biznesu, który tam dość licznie się tam osiedlił, ale także dla transportu w wymiarze tranzytowym – wymienia Maćkowiak.

Szacowany koszt inwestycji określa się na 84,5 mln zł. Dofinansowanie unijne z Programu Polska Wschodnia to w tym przypadku 68,8 mln zł.

Jak wyjaśnił wicemarszałek, w marcu mają zostać wybrane oferty w przetargach na oba projekty, które województwo ogłosiło w formule „projektuj i buduj”. – Planujemy zakończyć roboty na obydwu inwestycjach w listopadzie 2018 roku – zaznacza Maćkowiak.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułRealizujesz przewóz osób na liniach regularnych 50 km?
Następny artykułPrzewoźniku, szukasz idealnego ubezpieczenia w przewozie? Te informacje powinieneś znać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj