Strona główna Aktualności Dnia Jaka jest sytuacja międzynarodowego transportu drogowego?

Jaka jest sytuacja międzynarodowego transportu drogowego?

446

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wraz z kierownictwem MIB spotkali 24 listopada 2017 r. z europejską komisarz ds. transportu Violetą Bulc. 

Sytuacja międzynarodowego transportu drogowego

Tematem przewodnim rozmowy była sytuacja międzynarodowego transportu drogowego w świetle nowych przepisów unijnych. Zebrani dyskutowali o delegowaniu w transporcie, Pakiecie Mobilności oraz rewizji sieci TEN-T i włączeniu do niej międzynarodowej trasy Via Carpatia. Ponadto poruszona została kwestia finansowania projektów infrastrukturalnych w przyszłej perspektywie budżetu UE. Jak powiedział, cytowany w komunikacie na stronie mib.gov.p, minister Adamczyk: „Polska w dalszym ciągu ma poważne zastrzeżenia odnośnie do objęcia międzynarodowego transportu drogowego o delegowaniu pracowników i co do zasady nie zmienia stanowiska w tej sprawie”. Minister Adamczyk wyraził nadzieję, że kraje członkowskie podejmą decyzję i znajdą rozwiązanie kompromisowe, które nie spowoduje pogłębienia się różnic między państwami”.

Pakiet mobilności

Komisarz ds. transportu Violetą Bulc przedstawiła projekty aktów prawnych, które wchodzą w skład drugiej części Pakietu Mobilności. Minister Adamczyk zwrócił także uwagę na znaczenie rewizji sieci TEN-T w kontekście włączenia do niej szlaku Via Carpatia. Jak podkreślił „Realizacja projektu stanowi bardzo ważny element międzynarodowego systemu drogowego. Ten szlak to podstawowe połączenie drogowe łączące Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Grecję, a także Ukrainę i Turcję, z możliwością dalszego rozwoju na kraje sąsiadujące oraz na obszar Bałkanów Zachodnich”. Minister Adamczyk zaznaczył, że modyfikacja sieci powinna się odbyć najpóźniej do 2023 r.

Konferencja


Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Komisarz Bulc wspólnie z ministrem Adamczykiem oraz wiceminister Justyną Skrzydło wzięli udział w konferencji  nt. Instrumentu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility). Wydarzenie poświęconej było osiągnięciom  i perspektywom instrumentu oraz jego wkładowi w rozwój infrastruktury transportowej.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here