Strona główna Aktualności Dnia Szykują się kolejne zmiany w prawie drogowym – mandaty nawet do 5...

Szykują się kolejne zmiany w prawie drogowym – mandaty nawet do 5 tys. zł

67
5/5 (2)

Rząd planuje kolejne zmiany w prawie drogowym. Zaostrzone mają zostać m.in. kary za przekroczenie prędkości – za takie wykroczenie kierowcy mogą zapłacić niebawem nawet do 5 tys. zł!

Planowane zmiany to przede wszystkim podwyższenie kwot za mandaty w przypadku przekroczenia prędkości o 30 km./h – do 5 tys. zł. Jeśli wystąpi recydywa, kierowca zapłaci mandat w wysokości od 3 do 5 tys. zł.

Bardziej surowe konsekwencje poniosą również ci, którzy popełnią wykroczenie związane z przekroczeniem prędkości do 30 km./h. Docelowo zaostrzone będą również kary dla kierowców prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości.

Rozważana jest również kwestia uzależnienia ceny OC od liczby punktów karnych.

Propozycje nowych mandatów:

  • podwyższenie dolnej granicy wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne – m.in. naruszania praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, naruszanie dopuszczalnych prędkości jazdy;
  • podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych;
  • podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym;
  • podwyższenie mandatu karnego do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna ma wynosić od 3 tys. do 5 tys. złotych;

Wpływy z grzywien mają zostać przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego. Ponadto pojawiła się propozycja czasowego niedopuszczenia pojazdu do ruchu na trzy miesiące. Rząd planuje również aby ofiary wypadków miały możliwość otrzymywania renty bez żadnych wniosków.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko