Strona główna Aktualności Dnia Trwają prace przy budowie obwodnicy Inowrocławia

Trwają prace przy budowie obwodnicy Inowrocławia

924
0
No Ratings Information Message

Obecnie na placu budowy obwodnicy Inowrocławia trwają prace nad konstrukcją wiaduktów i mostu. Pięcioma z obiektów mostowych w ciągu obwodnicy zajmuje się firma Gotowski. Równolegle Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi postępowanie przetargowe dotyczące II etapu drogi omijającej Inowrocław.

19 km obwodnicy


Prace trwają na głównym, 19-kilometrowym odcinku obwodnicy Inowrocławia. Ta droga jest ważna nie tylko dla samych mieszkańców miasta. Oczywiście sprawi ona, że ta uzdrowiskowa miejscowość zostanie odciążona, ale dodatkowo dzięki niej czas przejazdu między Toruniem a Poznaniem ulegnie znacznemu skróceniu.
Projekt zakłada budowę trzech węzłów drogowych: Latkowo, Jacewo oraz Tupadły. W ciągu drogi powstanie także kilkanaście obiektów inżynierskich, chodniki i zatoki autobusowe, a istniejąca sieć drogowa zostanie odpowiednio dopasowana do budowanej infrastruktury. W ramach prac wykonanych zostanie również wiele urządzeń ochrony środowiska miedzy innymi: ogrodzenia, przejścia dla zwierząt i ekrany akustyczne.

Poszczególne zadania


Za budowę pięciu obiektów mostowych odpowiada firma Gotowski. Są to dwa wiadukty nad liniami kolejowymi w kierunku Śląska oraz Kruszwicy, most nad rzeką Noteć oraz dwa wiadukty, w ciągu DW-252 w Jacewie i nad DK-15 w latkowie. Obecnie wykonywane są przede wszystkim prace konstrukcyjne związane ze budową żelbetowych fundamentów. Są one na ukończeniu. Największym obiektem, będzie wiadukt w ciągu obwodnicy nad obecną DK nr 15 przy węźle „Latkowo”. Będzie on miał ponad 50 metrów długości.

Nad całością inwestycji czuwa konsorcjum firm Mirbud i Erbedim. Kontrakt, który GDDKiA podpisała z wykonawcą opiewa na 359 mln zł. Według planów nową drogą pojedziemy w 2017 roku.

II etap

W tym samym czasie, zamawiający jest też w trakcie wyboru wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje II etap obwodnicy. Będzie to łącznik pomiędzy DK-15 i DK-25. W ten sposób wyprowadzony zostanie też ruch tranzytowy na trasie DK-25 pomiędzy Bydgoszczą i Koninem. Ten odcinek ma liczyć 5 km długości, jego budowa ma potrwać ok. 25 miesięcy, a jego wykonawcę poznamy w połowie bieżącego roku. Najważniejszym obiektem będzie na nim węzeł drogowy „Sławęcinek”.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZa 25% wypadków ciężarówek na drodze odpowiadają producenci i załadowcy…
Następny artykułBloki programowe a świadectwa kwalifikacji kierowców