Strona główna Aktualności Dnia UK: nowe przepisy dotyczące palenia w samochodzie

UK: nowe przepisy dotyczące palenia w samochodzie

1111
No Ratings Information Message

Wraz z 1 października w Wielkiej Brytanii w życie weszły nowe przepisy dotyczące palenia papierosów w samochodzie.


Co głosi nowe prawo?
W myśl nowelizacji zakazane jest palenie w samochodzie, w którym znajdują się dzieci poniżej 18 roku życia.

 

Od kiedy obowiązuje?
Od 1 października, ale przedstawiciele policji zapowiedzieli, że przez pierwsze trzy miesiące obowiązywania nowego prawa będą przymykać oko na osoby, które nie zastosują się do zmian. Jak informuje „Daily Mail”, służby zachęcono do przyjęcia postawy „edukować, nie karać”.

 

Kogo obowiązuje zakaz palenia w samochodzie?
Każdego kierowcę poruszającego się pojazdem z całkowicie lub częściowo zamykanym dachem. Dotyczy to także palenia w zaparkowanych samochodach, bez względu na to, czy drzwi lub okna w pojeździe będą otwarte i czy będzie w nim włączona klimatyzacja.

Jak wysokie są kary?
Za palenie w samochodzie – 50 funtów. Jeśli palisz i jednocześnie jesteś kierowcą, kara może naliczona podwójnie. Brytyjskie media informują jednak, że policja otrzymała wytyczne, by decydując o karze zawsze „kierować się własnym rozsądkiem”.

Czy są jakieś wyjątki od nowego prawa?
Tak. Jeśli będziesz palić w samochodzie typu cabrio z całkowicie otwartym dachem, nie złamiesz prawa. Nowe przepisy nie dotyczą także e-papierosów. 17-latkowie palący w samochodach nie będą karani, jeśli tylko w tym czasie w pojeździe nie będzie dzieci.

Zakaz palenia dotyczy także domów na kółkach i karawanów. Jeśli będą one wykorzystywane jako pojazdy, palenie w nich będzie karane, jeśli natomiast będziemy używać ich jak domów – palenie w nich będzie całkowicie legalne.

 

Źródło: etransport.pl/www.polishexpress.co.uk

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy