Strona główna Aktualności Dnia Ułatwienia wizowe dla Ukraińców i Białorusinów

Ułatwienia wizowe dla Ukraińców i Białorusinów

1587
0
5/5 (2)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania wiz krajowych cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym obywatele Ukrainy i Białorusi mogą w łatwiejszy sposób ubiegać się o wizy.
Zgodnie z rozporządzeniem, obywatele tych dwóch krajów mogą do 31 marca 2023 r. ubiegać się o wydanie wizy krajowej, składając wniosek do właściwego ministra do spraw zagranicznych. Nie muszą więc w tym celu wracać do swoich krajów ojczystych. Wprowadzone zmiany są szczególnie istotne dla kierowców wykonujących transport drogowy towarów oraz dla zatrudniających ich przewoźników.
W rozporządzeniu określone zostały warunki, jakie muszą spełniać obywatele Ukrainy i Białorusi by móc skorzystać z ułatwienia w ubieganiu się o wydanie wiz.

Obywatel Ukrainy lub Białorusi powinien zatem:

• w dniu złożenia wniosku przebywać legalnie na terytorium Polski, na podstawie ważnej wizy krajowej,
• lub oświadczyć, że: przybył do Polski najwcześniej 24 lutego 2022 r. z terytorium Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na jej terytorium oraz bezpośrednio przed wybuchem wojny legalnie przebywał na Ukrainie,
• lub wjechał na terytorium Polski na podstawie wizy krajowej z adnotacją „Poland Business Harbour”.

Karolina Grzelec,

Kancelaria Prawna Viggen

Oceń artykuł

Poprzedni artykuł6 stycznia – gdzie możemy spodziewać się zakazów jazdy?
Następny artykułNocne zamknięcia tunelu Mont Blanc
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj