Strona główna Aktualności Dnia Uwaga! Od 1 lipca obniżenie podatku PIT na 12 %

Uwaga! Od 1 lipca obniżenie podatku PIT na 12 %

612
0
5/5 (2)

Od 1 lipca 2022 roku stawka podatku PIT zostanie obniżona z 17% na 12%. Kwota wolna od podatku pozostaje niezmienna na poziomie 30 tysięcy zł a próg podatkowy na poziomie 120 tysięcy zł. Zmiana ta dotyczy emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mogli zapłacić zaliczkę z działalności gospodarczej za czerwiec uwzględniając 12% stawkę podatku.

Należy pamiętać iż ważny jest termin wypłaty wynagrodzenia dla pracownika. Dla pracowników do których wypłaty trafią na konta do 30 czerwca 2022 roku obowiązywać będzie stawka PIT w wysokości 17%, natomiast dla pracowników do których wynagrodzenie trafi na konto od 1 lipca 2022roku PIT wyniesie 12%.

Dzięki takiemu rozwiązaniu większość pracowników, emerytów, rencistów oraz zleceniobiorców i przedsiębiorców dostanie wyrównanie za okres od stycznia do 30 czerwca 2022 roku a to dlatego że 12% stawka obejmuje całoroczne dochody. Nadpłacone kwoty podatnicy otrzymają od fiskusa na początku 2023 roku na podstawie rozliczenia rocznego uwzględnionego w zeznaniu PIT.

Zmiana wysokości podatku PIT, nie będzie dotyczyła pracowników z najniższym wynagrodzeniem (płaca minimalna 3010 zł brutto) gdyż wg. zmian obowiązujących od stycznia tego roku są oni zwolnieni z podatku.

Obniżenie podatku PIT na 12% umożliwia likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej. Dodatkowo dla niektórych przedsiębiorców nie korzystających z obniżonej stawki PIT wprowadzone zostało odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Dotyczy to przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Karolina Grzelec,

prawnik

Kancelaria Prawnej Viggen

Oceń artykuł

Poprzedni artykułHolandia – nowe stawki płacy minimalnej
Następny artykułAplikacja VTS dla profesjonalistów krok po kroku – ruszamy z cyklem filmów!
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj