Strona główna Strefa Ubezpieczeń W 2016 r. wyższe kary za brak polisy OC

W 2016 r. wyższe kary za brak polisy OC

1368
0
No Ratings Information Message

O 6 procent więcej niż obecnie zapłacą kierowcy za brak polisy OC, w 2016 roku. Właściciele ciężarówek będą musieli liczyć się z karą sięgającą nawet 5 550 złotych.

Według najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego najczęstszym powodem kar (40% przypadków) jest nieopłacenie którejś ze składki za polisę co skutkuje wygaśnięciem ubezpieczenia. 

– Warto zapłacić te dwieście czy trzysta złotych kolejnej raty składki za OC niż ‘wpadać w pułapkę’ rozwiązania umowy ubezpieczenia. Zgodnie bowiem z przepisami, polisa OC nie przedłuża się automatycznie, gdy właściciel pojazdu nie uregulował pełnej składki – zwraca uwagę Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. – Szczególnie, że od nowego roku rosną również kary za brak tego ubezpieczenia, a i sam Fundusz – udoskonalając własne narzędzia analityczne oraz informatyczne – coraz skuteczniej identyfikuje właścicieli pojazdów bez OC – podkreśla.

UFG informuje:

– w 33% wykrytych przypadków braku OC, powodem jest wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu
– wykupienie OC już po dacie pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce obejmuje 13%
– przekonanie, że dla niesprawnego technicznie i nieużytkowanego pojazdu nie jest potrzebne ubezpieczenie to 11% przypadków

Wysokość opłat karnych ustalana jest w relacji do minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Podstawowa kara dla auta osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia w danym roku; z kolei dla ciężarówek – trzykrotność. Przy braku polisy tylko przez kilka dni sankcja jest niższa. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni – 20%, a do 14 dni – 50% kary podstawowej.

 

Wysokość opłat karnych za brak komunikacyjnego OC w 2016 roku

foto,1,33011,550

 

Źródło: etransport.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułUkraina: zakaz przewożenia drogami ładunków o masie powyżej 40 ton
Następny artykułZachodniopomorskie: remont na DW-205

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj