Strona główna Aktualności Dnia WAŻNE! Decyzja TSUE w sprawie podatku handlowego w Polsce

WAŻNE! Decyzja TSUE w sprawie podatku handlowego w Polsce

779
0
4.43/5 (14)

WAŻNE! Decyzja TSUE w sprawie podatku handlowego w Polsce. 16 maja 2019 roku zapadł ważny wyrok unijnego trybunału. Obecny Rząd od początku swojej kadencji przejawiał inicjatywę wprowadzenia podatku handlowego, którym objęte miały być przede wszystkim zagraniczne sieci handlowe. Wyrok TSUE może mu to umożliwić.

Pierwsza próba wprowadzenia tej daniny publicznej miała miejsce we wrześniu 2016 roku, jednakże wówczas Komisja Europejska stwierdziła, że konstrukcja podatku stanowi niedozwoloną pomoc publiczną. 16.05.2019 roku sprawę tę rozstrzygnął TSUE stwierdzając, że Komisja Europejska w 2016 roku popełniła błąd uznając sporny środek za pomoc państwową. Oznacza to, że Rząd będzie mógł powrócić do pobierania tego podatku, oczywiście Komisji Europejskiej w tej sytuacji przysługują jeszcze środki odwoławcze. Z informacji kuluarowych wynika jednak, że środki te nie zostaną podjęte. Pobór tego podatku zawieszony jest do końca roku 2019, oznacza to więc, że od roku 2020 będzie on przez Państwo pobierany. Premier Mateusz Morawiecki pytamy wczoraj o tę kwestię stwierdził, że wyrok jest sprawiedliwy i Rząd podejmował będzie w związku z tym kroki legislacyjne.

Przedmiotowa ustawa uchwalona przez Rząd w 2016 roku o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadza dwie stawki podatku , który mają płacić przedsiębiorstwa sektora handlowego. Są to kolejno 0,8% w odniesieniu do miesięcznego obrotu pomiędzy 17 milionów a 170 milionów złotych oraz 1,4% w odniesieniu do miesięcznego obrotu powyżej 170 milionów złotych. Jednocześnie kwotę wolną od podatku ustalono na 204 miliony złotych w skali roku. Ocena skutków regulacji dokonana jeszcze pod koniec 2016 roku zakładała, że danina przyniesie Skarbowi Państwo około 3,5 miliarda złotych rocznie.

 

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Czytaj także:

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKancelaria Prawna Viggen sp. j. nie przestaje walczyć o prawa branży wentylacyjnej
Następny artykułMiędzynarodowe kontrole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj