Strona główna Informacje prawne Większa ochrona prawna dla pracowników tymczasowych

Większa ochrona prawna dla pracowników tymczasowych

257
UDOSTĘPNIJ

8 maja br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych. Kluczową kwestią niniejszej nowelizacji jest ochrona przed nadużywaniem terminów zatrudnienia.

Agencja pracy tymczasowej będzie mogła wysłać pracownika tymczasowego do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Ponadto pracownikowi tymczasowemu, pracodawca użytkownik nie będzie mógł powierzyć takiej samej pracy, jaka była wykonywana wcześniej przez jego własnego pracownika zwolnionego z przyczyn od niego niezależnych.

Nowelizacja wprowadza także zmiany dla kobiet w ciąży, które wykonując pracę tymczasową będą miały zagwarantowane, że ich umowy zostanę przedłużone przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Taka nowelizacja ustawy zapewnia pracownicy po porodzie zasiłek macierzyński.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca. Wyjątkiem są kwestie związane z kontrolą opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 roku.

AUDYTYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here