Strona główna Aktualności Dnia Wielka akcja kontroli ZUS w firmach zatrudniających Ukraińców

Wielka akcja kontroli ZUS w firmach zatrudniających Ukraińców

201
UDOSTĘPNIJ

Jak podaje portal PracaCzasowa.eu możemy spodziewać się w najbliższych tygodniach zorganizowanych kontroli w Firmach zatrudniających pracowników z Ukrainy. 

[cyt.] „Z kilku niezależnych od siebie i nieoficjalnych źródeł otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym wiarygodną informację o zakrojonej na szeroką skalę akcji kontroli, którą za kilka dni mają rozpocząć wydziały kontroli wszystkich jednostek terenowych ZUS w firmach zatrudniających Ukraińców.

ZUS będzie wspierany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy.

Kontrole zmierzać mają w kierunku weryfikacji prawidłowości ustalania podstawy wymiaru składek, prawidłowości stosowania przepisów o zbiegach tytułów do ubezpieczeń i prawidłowości stosowania umów cywilnoprawnych, w szczególności umów zlecenia i umów o dzieło.

Inspektorzy PIP badają czas pracy (także zleceniobiorców), wiarygodność i prawidłowość potrąceń z wynagrodzeń oraz śledzą przypadki zawierania umów cywilnoprawnych w sytuacjach istnienia stosunku pracy.

Ze statystyk urzędowych wynika, że legalnie pracuje w Polsce ponad milion obywateli Ukrainy, podczas gdy do ZUS zgłoszonych jest tylko ok. 400 tys. Ukraińców.

Dokonywane na wielką skalę oszustwa na szkodę ZUS i pracowników z Ukrainy spowodują, że postępowaniami kontrolnymi objęci zostaną wszyscy pracodawcy i zleceniodawcy zatrudniający Ukraińców.”

 

źródło: PracaCzasowa.eu

Mateusz Nowak [ITEA]

praca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here