Strona główna Aktualności Dnia Wzmożone kontrole prędkości – pamiętajcie o dozwolonych limitach

Wzmożone kontrole prędkości – pamiętajcie o dozwolonych limitach

714
0
5/5 (1)

Wzmożone kontrole prędkości prowadziła wczoraj policja. „Prowadzenie stałego nadzoru nad ruchem drogowym i egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego – w tym określonych limitów prędkości – stanowi jedno z najbardziej strategicznych zadań Policji” – czytamy na stronie policja.pl.

Wzmożone kontrole prędkości

Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych jest przekraczanie dopuszczalnych prędkości. Ok. 25% wypadków drogowych spowodowanych jest nadmierną prędkością. Celem działań kontrolnych jest uświadomienie kierowcom jak ważna jest jazda z „prędkością bezpieczną”, umożliwiającą kierowcy zachowanie pełnego panowania nad pojazdem. „Pamiętajmy, że w ruchu drogowym sytuacja często bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje, że tracimy kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych” – przypomina policja.

Dozwolone limity prędkości

„Zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym, w Polsce obowiązują następujące limity prędkości:

Art. 20. 1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00–2300 wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00–5.00 wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.

3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku:

1) samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:

a) na autostradzie – 140 km/h,

b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,

c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,

d) na pozostałych drogach – 90 km/h;

2) zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:

a) na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h,

b) na pozostałych drogach – 70 km/h.

4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h” – czytamy na stronie policja.pl.

 

 Czytaj także:

Oceń artykuł

Poprzedni artykułviaTOLL – sprawdź kiedy kolejna przerwa w systemie
Następny artykułWyższe kary za naruszenie przepisów Loi Macron

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj