Strona główna Aktualności Dnia Zachodnia obwodnica Lublina: gotowa pod koniec listopada

Zachodnia obwodnica Lublina: gotowa pod koniec listopada

1039
0
No Ratings Information Message

Kierowcy jeżdżą już po pierwszym odcinku zachodniej obwodnicy Lublina. Na razie to jednak tylko przedsmak tego, co czeka ich pod koniec miesiąca, kiedy cała droga zostanie oddana do ruchu.

Zachodnia obwodnica Lublina jest fragmentem trasy S19 Lublin – Rzeszów. Droga liczy 10 kilometrów. Dzięki niej ruch tranzytowy ominie Lublin. Od 27 października kierowcy mogą po raz pierwszy przejechać się po nowej obwodnicy. Wiąże się to z wprowadzeniem kolejnego etapu tymczasowej organizacji ruchu.

Przejazd w pięć minut

Zmiany dotyczą miejsca, w którym zachodnia obwodnica będzie krzyżować się ze starą drogą nr 19. Powstaje tam węzeł Konopnica. Kierowcy jadący od Lublina w kierunku Rzeszowa na rondzie w Maryninie zjeżdżają teraz na nowy przebieg drogi wojewódzkiej 747 prowadzący do węzła Lublin Węglin (Konopnica), dalej jadą łącznicą na obwodnicę i jej wylot na południe. Stamtąd mogą pojechać w stronę Rzeszowa i Kraśnika lub Białegostoku i Warszawy. Z kolei kierowcy jadący od Rzeszowa nie skręcają na objazd, tylko wjeżdżają na właśnie otwarty fragment obwodnicy i na pierwszym węźle zjeżdżają w kierunku Lublina. Taka organizacja ruchu pozwala wykonawcy na realizację ostatnich prac przy budowie. Kierowcy będą w ten sposób podróżować do zakończenia wszystkich prac przy budowie obwodnicy. Zgodnie z umową termin udostępnienia do ruchu to 29 listopada.

W skład Zachodniej Obwodnicy Lublina będą wchodzić dwa węzły – Konopnica oraz Lublin Sławinek. Droga rozpocznie się na węźle Dąbrowica, Trasa wyprowadzi ruch tranzytowy od Warszawy do Rzeszowa. Kierowcy jadący z północy na południe (i odwrotnie) będą mogli zdecydowanie krócej i bezpieczniej ominąć Lublin. Obecnie czas przejazdu samochodem od węzła Lublin Sławinek przy wlocie od Warszawy do granic miasta w kierunku Rzeszowa zajmuje od 15 do ponad 30 minut – w zależności od ruchu w mieście. Przejazd przez Drogę krajową nr 19 od Białegostoku do granic miasta w kierunku Rzeszowa zajmuje jeszcze więcej czasu. Po oddaniu do użytku zachodniej obwodnicy ominięcie Lublina dla jadących z Warszawy w kierunku Rzeszowa zajmie ok. 5 minut, a kierowcy zmierzający z Białegostoku na południe będą potrzebować około 10 minut. Wartość tej inwestycji to 620 milionów zł. Głównym wykonawcą jest Budimex. Zachodnia obwodnica będzie dwujezdniową drogą ekspresową z rezerwą terenu pod budowę trzeciego pasa w przyszłości.

Budują pod Rzeszowem

Większość trasy ma już ułożoną warstwę ścieralną oraz oznakowanie poziome. – Obecnie trwają prace związane z budową włączenia zachodniej obwodnicy Lublina do DK19 w Konopnicy od strony Kraśnika oraz Lublina poprzez węzeł Lublin Węglin. Wykonawca prowadzi również prace przy budowie drugiej łącznicy węzła Lublin Szerokie (w miejscu gdzie funkcjonowała wytwórnia mas bitumicznych), stawia ogrodzenie trasy głównej i humusuje skarpy i nasypy – informuje Krzysztof Nalewajko z oddziału GDDKiA w Lublinie.

Kolejne fragmenty Trasy S19 w woj. Lubelskim są w etapie przetargów. Lada dzień GDDKiA zaprosi wykonawców do składania ofert cenowych na 33- kilometrową drogę S19 od Kraśnika w kierunku do granicy województw lubelskiego i podkarpackiego. Chodzi w sumie o trzy odcinki: Kraśnik – Janów Lubelski (18 km), obwodnica Janowa Lubelskiego (7 km) oraz Janów Lubelski – granica województw (8 km). Umowy na ich budowę mają być podpisane w przyszłym roku. 


Z kolei pod Rzeszowem powstaje fragment S19 o długości 12 km od węzła Sokołów Małopolski Północ do miejscowości Stobierna. Ukończenie inwestycji planowane jest na połowę 2017 r.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBelToll: od 1 listopada dwa nowe płatne odcinki dróg
Następny artykułŚwiętokrzyskie: będzie modernizacja skrzyżowań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj