Strona główna Aktualności Dnia Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki na DK nr 19

Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki na DK nr 19

276

Zakazy wyprzedzania przez samochody ciężarowe pojawią się na całej długości drogi krajowej nr 19 zarządzanej przez białostocki oddział GDDKiA. Wspomniane znaki mają pojawić się na drodze jeszcze w maju tego roku.

Wcześniej (w 2013) takimi zakazami objęto DK nr 8 na odcinku od Białegostoku do Augustowa i Raczek oraz DK 61 (bez obwodnic – 2014) i wydaje się – a potwierdza to policja – że taka organizacja ruchu wpływa na poprawę bezpieczeństwa – jest to po prostu jeden z elementów porządkujących ruch drogowy.

Jeśli chodzi o DK 19, to ograniczenia w wyprzedzaniu przez samochody ciężarowe wynikają z faktu, że na Podlasiu, na całej długości – „19-tka” jest drogą „jednoprzestrzenną” – jedna jezdnia po pasie ruchu w każdą stronę, a wyprzedzanie wymaga zajęcia przeciwległego pasa ruchu.

W przypadku pojazdów ciężarowych manewr trwa stosunkowo długo, a jadący z przeciwka nie mają jak uniknąć zdarzenia drogowego – wzrasta ryzyko zderzeń czołowych lub „ucieczki do rowu”. Zwłaszcza, że stale rośnie natężenie ruchu.

Wprowadzenie zakazów wyprzedzania dla samochodów ciężarowych zostało ustalone z policją, pozytywne opinie spływały też od przedstawicieli samorządów lokalnych.

Znaki B 26 (zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe) wprowadzony będzie wszędzie tam, gdzie nie obowiązuje zakaz wyprzedzania dla wszystkich pojazdów.

Komunikat od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku.

 

Źródło: etransport.pl/gddkia.gov.pl

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy