Strona główna Aktualności Dnia Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego? Już niebawem nie będziesz za to karany mandatem

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego? Już niebawem nie będziesz za to karany mandatem

162
5/5 (1)

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego? Już niebawem nie będziesz za to karany mandatem. Przypominamy, że już od 1 października nie trzeba będzie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Wszystko dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym – uchwalonej przez Sejm w 9 maja 2018 r. (Dz.U., poz.957).

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego? Już niebawem nie będziesz za to karany mandatem

Jak informuje Ministerstwo cyfryzacji, kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy, ponieważ dane te gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby w toku kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Obecnie za brak dowodu rejestracyjnego w trakcie kontroli kierowca karany został mandatem w wysokości 50 zł.

„Od dnia 1 października 2018 r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał” – czytamy na https://www.gov.pl/.

 

 Czytaj także:

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here