Strona główna Aktualności Dnia Zmiany w reklamacjach w transporcie kolejowo-drogowym

Zmiany w reklamacjach w transporcie kolejowo-drogowym

664
0
No Ratings Information Message

Zmiany w reklamacjach w transporcie kolejowo-drogowym. Nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie ustalania stanu przesyłek oraz postępowania reklamacyjnego weszła w życie 23 marca.

Zmiany w reklamacjach w transporcie kolejowo-drogowym

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, rozporządzenie przewiduje mniej formalności przy składaniu reklamacji. Ponadto zakłada ono usprawnienie komunikacji z przedsiębiorcami kolejowymi. ” Reklamacje można wnosić drogą elektroniczną – za pośrednictwem e-maila lub internetowego formularza kontaktowego. Warunkiem jest jednak wskazanie przez przewoźnika takiej możliwości” – czytamy na stronie mib.gov.pl.

Zmiany

Dotychczas nie było to możliwe, ponieważ konieczne było załączenie oryginału biletu, jeżeli był on wydany w formie papierowej. Wniesienie reklamacji w formie tradycyjnej będzie dawało możliwość zastrzeżenia chęci otrzymania odpowiedzi drogą elektroniczną. Pasażer składający reklamację elektroniczną będzie mógł żądać odpowiedzi w formie listu poleconego. Jeśli nie określimy w zgłoszeniu formy odpowiedzi, to może ona zostać przesłana w takiej samej formie, w jakiej zostało wysłane zgłoszenie. Obowiązek pisemnego, niezwłocznego potwierdzenia  pasażerowi przyjęcia reklamacji wnoszonej w kasie lub siedzibie firmy, spoczywa na przewoźniku. Ma on maksymalnie 7 dni w przypadku reklamacji otrzymanej elektronicznie na dokonanie takiego potwierdzenia. Bez zmian pozostała kwestia 30-dniowego terminu rozstrzygnięcia reklamacji. Dodatkowo do decyzji reklamacyjnej należy dodawać adnotację o prawie pasażera dotyczącym odwołania się od niesatysfakcjonującej decyzji reklamacyjnej.

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKREPTD – bardzo poważne naruszenia (BPN) – #12
Następny artykułKontrole na DK 32

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj