Strona główna Aktualności Dnia Zmiany w wydawaniu uprawnień dla kierowców. Od kiedy karty kwalifikacji?

Zmiany w wydawaniu uprawnień dla kierowców. Od kiedy karty kwalifikacji?

2199
0
3.67/5 (3)

Karta kwalifikacji zawodowych kierowcy to dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania określonych typów pojazdów. W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej wydawana jest odpowiednia karta zgodna z ISO/IEC 7810. W Polsce na chwilę obecną uprawnienia potwierdza się poprzez wpis z kodem 95 na rewersie prawa jazdy, albo poprzez wydanie świadectwa kierowcy w przypadku obywateli państw trzecich. Po zmianach świadectwo kierowcy nadal ma być wydawane jako dokument potwierdzający legalność zatrudnienia na terytorium RP.

Kwestię potwierdzania uprawnień kierowców reguluje Dyrektywa 2003/59/WE. W ramach polskiego porządku prawnego została ona zaaplikowana na mocy Ustawy z dnia 17 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Co ulegnie zmianie?

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt ustawy, która wprowadza zmiany w uzyskiwaniu kwalifikacji wstępnej, szkolenia okresowego, praw jazdy, a także w zakresie funkcjonowania Komisji ds. pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Jedną z nowości, którą zakłada projekt jest umożliwienie prowadzenia szkoleń dla kierowców zawodowych w formie e-learningu. Kolejna to ustanowienie karty kwalifikacji kierowcy jako dokumentu potwierdzającego uzyskanie uprawnień. Karty będzie wydawał starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu.

Nowe przepisy umożliwią ponadto wymianę informacji pomiędzy europejskimi organami, prowadzącymi szkolenia oraz wydającymi uprawnienia, a także wprowadzą zmiany w zakresie warunków i sposobu szkolenia osób zamierzających lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy – ma to na celu podniesienie efektywności takich szkoleń. Niektórzy kierowcy maja być ponadto zwolnieni z wykonywania nadmiarowych badań lekarskich oraz psychologicznych.

Po przyjęciu projektu przez Stały Komitet Rady Ministrów nowelizacja zostanie rozpatrzona przez Radę Ministrów. Następnie projekt będzie przedmiotem prac parlamentarnych.

Ministerstwo Infrastruktury przewiduje, że wpływy do JST z tytułu opłat za wydawanie kart kwalifikacyjnych kierowców wyniosą 36 mln zł w ciągu 10 lat od wejścia w życie ustawy.

Adriana Kominowska – ekspert działu Silnik Prawny Kancelarii Prawnej Viggen Sp.j.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułAktualne obostrzenia dla transportu – stan na 23 lutego 2021 r.
Następny artykuł23 lutego 2021 w katastrofie lotniczej pod Pszczyną, zginął nasz Przyjaciel, pilot Jacek Główczyński oraz właściciel firmy…..
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj