Strona główna Aktualności Dnia 27 sierpnia – światowy Dzień TIR-a

27 sierpnia – światowy Dzień TIR-a

1131
0
No Ratings Information Message

27 sierpnia, wydawałoby się dzień jak co dzień. Jest jednak pewna grupa ludzi, dla których wielotonowy pojazd przemierzający tysiące kilometrów jest czymś wyjątkowym. Dziś obchodzimy światowy dzień TIR-a.

 

Skąd nazwa?


Przypominamy, że nazwa TIR pochodzi od skrótu fr. nazwy Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy, która oznacza międzynarodową konwencję celną z 14 listopada 1975 (z późniejszymi zmianami), dotyczącą przewozu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalającą uprościć procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych, celem większej skuteczności przewozów drogowych.

W myśl tej konwencji, samochód ciężarowy poruszający się na karnecie TIR wyjeżdżający z jednego państwa jest sprawdzany i plombowany na przejściach granicznych albo w dowolnym Urzędzie Celnym zlokalizowanym w środku kraju wywozu towaru, a zostaje odplombowany i skontrolowany dopiero w państwie docelowym, natomiast wszystkie granice krajów tranzytowych mija z formalnościami ograniczonymi do minimum. 

Przepisy TIR zaczęto stosować tuż po skończeniu II wojny światowej (pierwsze porozumienie w tej sprawie zawarto w 1959 roku), a należy do niej kilkadziesiąt krajów: wszystkie w Europie, a także większość państw, które utrzymują dość dużą liczbę samochodów ciężarowych w ruchu międzynarodowym (między innymi Turcja, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, czy Iran). Samochód ciężarowy przewożący towar pod osłoną karnetu TIR opatrzony powinien być niebieską tabliczką z białym literowym skrótem TIR.

 
Zestaw doskonały: TIR i jego kierowca


Należy pamiętać, że TIR nie istniałby bez kierowcy. By prowadzić tak duże pojazdy musi być on w pełni zdrowy psy­chicznie i fizy­cznie. Jego praca bowiem związana jest z długim przebywaniem w jed­nej pozy­cji i ciągłym skupi­e­niem na drodze. Powinien być także opanowany, odporny na stres i posi­adać doskon­ały refleks. Kierowca dodatkowo musi mieć na uwadze konieczne przerwy na odpoczynek oraz bez­pieczeństwo swoje i innych. Pod­stawą w tym zawodzie jest dobra zna­jo­mość pol­s­kich przepisów ruchu dro­gowego i prawa obowiązującego w kraju kursowania.

 

Źródło: etransport.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułRosja: zakaz ruchu dla ciężarówek kl. Euro-3 od grudnia br.
Następny artykułRosja: nowe punkty kontroli wagowej pojazdów