Strona główna Aktualności Dnia 424 mln zł na infrastrukturę drogową w Polsce Wschodniej

424 mln zł na infrastrukturę drogową w Polsce Wschodniej

835
0
No Ratings Information Message

Priorytetem rządu wobec Polski Wschodniej jest przede wszystkim wzrost atrakcyjności inwestycyjnej całego makroregionu i długofalowe pobudzenie aktywności ekonomicznej, szczególnie na tych obszarach, gdzie procesy rozwojowe zachodzą wolniej.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju rozstrzygnięto drugi konkurs dotyczący wsparcia infrastruktury drogowej z Programu Polska Wschodnia (POPW). Do dofinansowania wybrano 6 inwestycji o łącznej wartości ponad 514 mln zł. Projekty zostaną zrealizowane dzięki 424 mln zł unijnej dotacji.

– Mówi się, że infrastruktura transportowa jest krwiobiegiem gospodarki. I to prawda, bo dokąd trudno dotrzeć, tam nie ma rozwoju. Nowe drogi to impuls gospodarczy zarówno w skali regionu, jak i poszczególnych gmin. Zwiększa się ich dostępność komunikacyjna – co wpływa na konkurencyjność – oraz mobilność społeczeństwa – co z kolei może powodować ożywienie na lokalnym rynku pracy – zaznaczył minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Tylko w ramach dodatkowych funduszy dla Polski Wschodniej – wdrażanych w POPW – na wsparcie inwestycji transportowych (drogi, kolej, transport miejski) przeznaczono ponad 5 mld zł, z czego ponad 2 mld zł na budowę i rozbudowę dróg, które lepiej skomunikują miasta wojewódzkie i otaczające je gminy między sobą.

– Rozwój sieci transportowej w makroregionie to bezsprzecznie zachęta dla inwestorów by tutaj lokowali swoje przedsięwzięcia, to rozwój i wzrost zatrudnienia w wielu dziedzinach gospodarki. Nie mniej ważne jest także większe bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz wyższy komfort podróżowania – powiedział wicepremier.

2 mld zł na inwestycje drogowe

Ponad połowa środków zarezerwowanych na projekty drogowe została już zakontraktowana. W 2016 r. podpisano z samorządami Polski Wschodniej 14 umów o dofinansowanie na kwotę 1,2 mld zł. W rozstrzygniętym na początku lutego naborze wybrano 6 kolejnych inwestycji, które otrzymają wsparcie z POPW.


Dofinansowane w tym konkursie projekty, polegające na budowie nowych i przebudowie istniejących dróg, zlokalizowane są w województwach: podkarpackim (Rozbudowa DK 19 w Rzeszowie na odcinku od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty do granicy miasta oraz Rozbudowa DW 878 na odcinku od granicy miasta Rzeszowa do skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Orkana w Tyczynie), podlaskim (Przebudowa DW 678 na odcinku Kleosin – Markowszczyzna oraz Przebudowa DW 676 na odcinku granica miasta Białystok – Supraśl) i świętokrzyskim (Rozbudowa DW 762 na odcinku: węzeł Kielce południe (S7) – granica gminy Chęciny oraz Budowa północnej obwodnicy Chmielnika w ciągu DW 765 od skrzyżowania z DK 73).

– Projekty usprawnią dojazdy do pracy oraz zwiększą dostępność do regionalnych centrów gospodarczych. Przyniosą zatem korzyści zarówno mieszkańcom Polski Wschodniej, jak i przedsiębiorcom. Dzięki efektywnie zainwestowanym funduszom z programu Polska Wschodnia wzrośnie także atrakcyjność gospodarcza i turystyczna makroregionu. Wsparcie inwestycji transportowych w Polsce Wschodniej to jeden z naszych priorytetów, dlatego nie zwalniamy tempa i jeszcze w tym miesiącu rozpoczniemy przyjmowanie wniosków w kolejnym naborze projektów drogowych. Do rozdysponowania będzie 400 mln zł – podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Samorządy będą mogły składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości od 28 lutego do 27 kwietnia 2017 r.

 

Źródło: etransport.pl/Ministerstwo Rozwoju

Oceń artykuł

Poprzedni artykułJakie świadectwo kwalifikacji dla kierowcy z Ukrainy?
Następny artykułSłowenia przeciwko nowej ustawie austriackiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj