Strona główna Informacje prawne AUSTRIA – Nowelizacja ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego

AUSTRIA – Nowelizacja ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego

1115

AUSTRIA – Nowelizacja ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego. AUSTRIA – Nowelizacja ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG)

Z dniem 1 stycznia 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja austriackiej ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG), która ma (nadal w ograniczonym stopniu) wyjść naprzeciw wielokrotnie wyrażanym postulatom zmian w systemie rejestracji pracowników mobilnych. Dotychczasowe rozwiązania stanowiły utrudnienie dla polskich (i nie tylko) przewoźników drogowych ze względu na brak przystosowania całej procedury delegowania do specyfiki transportu.

Do największych zmian należy, w pierwszej kolejności, zmiana formularza, który nie będzie już wymagał podania podmiotu zlecającego przewóz co do tej pory nastręczało trudności. Co więcej, okres ważności zgłoszenia delegacji będzie wynosił 6 miesięcy – podobnie jak ma to miejsce w przypadku delegowania na terytorium Republiki Francuskiej.

Kolejne ułatwienie to zakres i sposób przechowywania dokumentów w kabinie pojazdu. Od czerwca br. kierowca może zostać wyposażony w nośnik elektroniczny (np. pen drive), na którym obowiązkowo znajdować się będą jedynie:

  1. umowa o pracę w języku niemieckim lub angielskim;

  2. zaświadczenie A1;

  3. zapisy z urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców;

  4. zaświadczenie o delegowaniu.

Pozostałe dokumenty (dotyczące wysokości i wypłaty wynagrodzenia), które do tej pory kierowca musiał również przechowywać w wersji papierowej w kabinie, będą przesyłane właściwemu organowi kontrolnemu już po przeprowadzonej kontroli.

Szczegółowe informacje dotyczące obecnie obowiązujących zasad wykonywania pracy w ramach delegowania na terenie Austrii znajdują się na stronie internetowej: http://www.entsendeplattform.at/

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here