Strona główna Aktualności Dnia Autostrada Wolności, Solidarności? Czyli o propozycjach nazw dla A1 i A2

Autostrada Wolności, Solidarności? Czyli o propozycjach nazw dla A1 i A2

157
UDOSTĘPNIJ

A1Prezydent powiedział, że symbolem rozwoju i osiągnięć Polski są powstające wśród licznych trudów drogi i autostrady. „Na naszych oczach Polska wyrównuje cywilizacyjne zaniedbania, nowymi drogami coraz lepiej łączymy się ze światem” – mówił prezydent.

Wyraził on życzenie, by autostrada prowadząca obecnie z Warszawy na zachód stała się Autostradą Wolności. Z kolei trasa z Gdańska do południowej granicy państwa mogłaby przyjąć imię Solidarności. „Bo skrzyżowanie historycznej, międzyludzkiej, rodzinnej i narodowej solidarności z wolnością, to najsilniejsze i najpiękniejsze źródło polskiej energii, polskich sukcesów i polskich nadziei” – argumentował prezydent.

Autostrady, których nie ma?

Czy pomysł prezydenta Komorowskiego spotka się z aprobatą Polaków? Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski zainspirowany propozycją prezydenta stworzył nawet krótki wiersz, w którym przedstawia zalety obu autostrad, kończy go jednak smutną, lecz prawdziwą uwagą, że trasy te trzeba zbudować do końca. Do tej pory nie zakończono jeszcze budowy A1 w rejonie Mszany, brakuje też odcinka z Tuszyna do Pyrzowic oraz fragmentu w województwie kujawsko-pomorskim, z kolei autostrada A2 kończy się w Warszawie. Pomijając 20-kilometrową obwodnicę Mińska Mazowieckiego, trasa nie posiada swojej kontynuacji po wschodniej stronie Warszawy aż do granicy państwa i nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie coś w tej kwestii uległo zmianie.

Również poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk zwraca uwagę na to, że prezydenckich autostrad nie ma. Jest to oczywiście lekko przekoloryzowana opinia, gdyż jak wiemy, autostrada A2 łączy już zachodnią granicę z Warszawą oraz omija Mińsk Mazowiecki, a autostrada A1 służy kierowcom w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim. Brakujące odcinki mają być gotowe w roku 2014, poza tym z Tuszyna do Pyrzowic, który wciąż jest w fazie planów.

Internauci na „nie” nazywaniu autostrad

Dużą kreatywnością wykazują się internauci, którzy proponują, by polskie autostrady nosiły nazwy Droga Śmierci, Highway to Hell, Droga do Zapaści, Przepłacona, czy Łapówkarska lub Autostrada Wielkiej Korupcji. Wśród pozytywnych propozycji znalazła się Autostrada Szczęścia, Zdrowia i Autostrada do Nieba. Większość komentarzy jest jednak nieprzychylna idei prezydenta.

 

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

AUDYTYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ