Strona główna Aktualności Dnia Autostradowa Obwodnica Wrocławia płatna dla wszystkich?

Autostradowa Obwodnica Wrocławia płatna dla wszystkich?

129
UDOSTĘPNIJ

Temat wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat na autostradach dla samochodów osobowych od 1 kwietnia wciąż jest aktualny i wzbudza emocje. „Gazeta Wrocławska” alarmowała niedawno, że płatna będzie Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Ile w tym prawdy?

Urząd miasta we Wrocławiu obawia się, że gdy znikną bramki do manualnego poboru opłat, mogą zostać wprowadzone opłaty na AOW. Już teraz samochody o wadze powyżej 3,5 tony muszą wnosić opłaty za pomocą viaBOX-ów, które pozwalają wnieść opłatę za przejazd bez zatrzymywania się. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce, by wszystkie pojazdy zyskały możliwość elektronicznego wnoszenia opłat.

– Na razie trwają prace nad ujednoliceniem systemu opłat na autostradach. Jest zbyt wcześnie, by mówić o rozwiązaniach na AOW. Ta kwestia powinna się rozstrzygnąć w ciągu kilkunastu miesięcy – przytacza wypowiedź Piotra Popy, rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, wrocławski magistrat.

Wojciech Adamski, wiceprezydent miasta, podkreśla, że władze zrobią wszystko, by wrocławianie nie płacili za przejazd AOW. – Przygotujemy pisma w tej sprawie do GDDKiA i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Nawet gdyby droga była płatna to jest możliwość, by nasi mieszkańcy za przejazd AOW nie płacili. Inaczej idea obwodnicy miejskiej nie ma sensu – tłumaczy Adamski.

Jak przypomina UM Wrocław, o ewentualnym wprowadzeniu opłat na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia mówiono od 2011 roku, gdy wybudowano trasę. Wtedy nawet premier Donald Tusk deklarował, że przejazd Autostradową Obwodnicą Wrocławia będzie bezpłatny.

– Nie wyobrażam sobie, by były opłaty dla samochodów osobowych. Przecież jak sama nazwa mówi, to jest Autostradowa Obwodnica Wrocławia i jej zadaniem jest przejęcie ruchu z ulic miasta – mówi krótko Elwira Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej w UM Wrocławiu.

 

 

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

praca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ