Strona główna Aktualności Dnia Jak jeździ się po obrzeżach polskich miast?

Jak jeździ się po obrzeżach polskich miast?

709
0
No Ratings Information Message

Szczęśliwi ci, którzy jadą obrzeżami wielkich miast. Dlaczego? Bo unikają korków i poruszają się nawet 33 km/h szybciej niż kierowcy, którzy próbują przebić się przez centrum miasta – informuje serwis korkowo.pl W którym mieście różnice są najbardziej wyraźne?

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili monitoring sytuacji drogowej w siedmiu dużych miastach polski: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Białymstoku. Badanie przeprowadzono w trakcie trwania popołudniowych godzin szczytu, a pod uwagę brano centra miast i ich obrzeża. Różnice są imponujące! Kierowca, który porusza się na obrzeżach miasta jedzie średnio o 22 km/h szybciej niż jego kolega, który utknął w centrum.

Ze skrajności w skrajność

Największą różnicę odnotowano we Wrocławiu. O ile na obrzeżach miasta prędkościomierze wskazują ok 58 km/h, to w ścisłym centrum wskazówki ledwie sięgają 25 km/h. Najmniejsze wahania szybkości odnotowano w Warszawie i Gdańsku. Na obrzeżach stolicy samochody osiągają prędkość 45 km/h, w centrum zaś 31 km/h. Rożnica wynosi zatem 14 km/h. W Gdańsku mamy do czynienia z analogiczną różnicą 14 km, z tym, że ruch jest jednak płynniejszy: w centrum prędkościomierze wskazują 39 km/h, na obrzeżach zaś 53 km/h.

 Centrum vs obrzeża

miasto

centrum

obrzeża

różnica

Warszawa

31 km/h

45 km/h

14 km/h

Poznań

32 km/h

54 km/h

22 km/h

Gdańsk

39 km/h

53 km/h

14 km/h

Kraków

30 km/h

51 km/h

21 km/h

Wrocław

25 km/h

58 km/h

33 km/h

Łódź

30 km/h

53 km/h

23 km/h

Białystok

40 km/h

64 km/h

24 km/h

                                                                                                          źródło: Yanosik.pl
                                                                                                          oprac. Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 1-12 maja 2014 w godzinach 16-18, w promieniu 0-2 km oraz 10-15 km od centrum.

Źródło: korkowo.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułS3 od Gorzowa Wlkp. do Międzyrzecza otwarta
Następny artykułAutostradowa Obwodnica Wrocławia płatna dla wszystkich?