Strona główna Aktualności Dnia Jak jeździ się po obrzeżach polskich miast?

Jak jeździ się po obrzeżach polskich miast?

111
UDOSTĘPNIJ

Szczęśliwi ci, którzy jadą obrzeżami wielkich miast. Dlaczego? Bo unikają korków i poruszają się nawet 33 km/h szybciej niż kierowcy, którzy próbują przebić się przez centrum miasta – informuje serwis korkowo.pl W którym mieście różnice są najbardziej wyraźne?

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili monitoring sytuacji drogowej w siedmiu dużych miastach polski: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Białymstoku. Badanie przeprowadzono w trakcie trwania popołudniowych godzin szczytu, a pod uwagę brano centra miast i ich obrzeża. Różnice są imponujące! Kierowca, który porusza się na obrzeżach miasta jedzie średnio o 22 km/h szybciej niż jego kolega, który utknął w centrum.

Ze skrajności w skrajność

Największą różnicę odnotowano we Wrocławiu. O ile na obrzeżach miasta prędkościomierze wskazują ok 58 km/h, to w ścisłym centrum wskazówki ledwie sięgają 25 km/h. Najmniejsze wahania szybkości odnotowano w Warszawie i Gdańsku. Na obrzeżach stolicy samochody osiągają prędkość 45 km/h, w centrum zaś 31 km/h. Rożnica wynosi zatem 14 km/h. W Gdańsku mamy do czynienia z analogiczną różnicą 14 km, z tym, że ruch jest jednak płynniejszy: w centrum prędkościomierze wskazują 39 km/h, na obrzeżach zaś 53 km/h.

 Centrum vs obrzeża

miasto

centrum

obrzeża

różnica

Warszawa

31 km/h

45 km/h

14 km/h

Poznań

32 km/h

54 km/h

22 km/h

Gdańsk

39 km/h

53 km/h

14 km/h

Kraków

30 km/h

51 km/h

21 km/h

Wrocław

25 km/h

58 km/h

33 km/h

Łódź

30 km/h

53 km/h

23 km/h

Białystok

40 km/h

64 km/h

24 km/h

                                                                                                          źródło: Yanosik.pl
                                                                                                          oprac. Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 1-12 maja 2014 w godzinach 16-18, w promieniu 0-2 km oraz 10-15 km od centrum.

Źródło: korkowo.pl

praca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ