Strona główna Aktualności Dnia S3 od Gorzowa Wlkp. do Międzyrzecza otwarta

S3 od Gorzowa Wlkp. do Międzyrzecza otwarta

677
0
No Ratings Information Message

40-kilometrowy fragment drogi S3 Gorzów Wielkopolski–Międzyrzecza od 15 maja 2014 r. jest już dostępny dla kierowców. Tym samym podróż ze Szczecina do Warszawy możemy pokonać jadąc tylko drogami ekspresowymi i autostradami (S3 i A2).

Budowa tego odcinka S3 trwała od lipca 2011 roku i kosztowała ponad 760 milionów złotych. Nowa droga omija kilkanaście miejscowości pomiędzy Gorzowem a Międzyrzeczem sprawiając, że podróż między tymi miastami stała się nie tylko ponad dwukrotnie szybsza (około 20 minut zamiast blisko godziny), ale i bezpieczniejsza zarówno do podróżnych, jak i okolicznych mieszkańców. Całą trasę od Szczecina do stolicy będzie można teraz pokonać w około 6 godzin.

Wchodzące w skład lubuskiego odcinka S3 obwodnice Gorzowa (11,6 km) i Międzyrzecza (6,3 km) są na razie jednojezdniowymi drogami ekspresowymi, ale przetargi na dobudowanie drugich jezdni zostały ogłoszone i fragmenty te powinny być dwujezdniowe na przełomie lat 2016 i 2017. Z kolei odcinek od Sulechowa do Nowej Soli dwujezdniowy ma być w roku 2017.

Cała droga ekspresowa S3 poprowadzi od zespołu portów Szczecin–Świnoujście na północy (woj. zachodniopomorskie), wzdłuż zachodniej granicy kraju (przez województwo lubuskie i dolnośląskie), aż do granicy z Czechami. Za pośrednictwem linii promowych zapewni najkrótsze bezpośrednie połączenie Skandynawii z Republiką Czeską.

W ramach zadania powstał również odcinek obwodnicy Skwierzyny w ciągu drogi nr 24 o długości ponad 4 km, pozwalający na korzystanie z obwodnicy w relacji Kostrzyn / Gorzów Wlkp. – Poznań. Ponadto:

– ustawiono ponad 7,5 km ekranów akustycznych, w tym prawie 3 km przezroczystych;

– ustawiono ponad 23 km ekranów ochronnych dla nietoperzy (zielona siatka);

– posadzono ponad 450 tysięcy drzew;

– ułożono ponad 500 tysięcy m² nawierzchni drogi o grubości ponad 50 cm, co mogłoby zająć ponad 70 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

 

Źródło: GDDKiA

conadrogach.pl (grafika)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBędą nowe drogi i liczne obwodnicy
Następny artykułJak jeździ się po obrzeżach polskich miast?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj