Strona główna Aktualności Dnia Będzie remont drogi wojewódzkiej 519

Będzie remont drogi wojewódzkiej 519

336
UDOSTĘPNIJ

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 519 od Małdyt do Morąga doczeka się wreszcie remontu. W piątek doszło do podpisania umowy między Skanską i Zarządem Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Ta wąska droga doczeka się nowej nawierzchni i szeregu innych udogodnień. Koniec prac zaplanowano na połowę 2018 roku.

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 519, którego ma dotyczyć modernizacja wiedzie od Morąga do skrzyżowania z drogą krajową nr 7 w Małdytach. To stosunkowo wąska droga z olbrzymią liczbą drzew w skrajni. Do tego jej nawierzchnia lata świetności dawno ma już za sobą, między innymi dlatego, że jest powszechnie uczęszczana przez samochody ciężarowe wożące paszę ze znajdującej się w Morągu firmy, która ją produkuje. Nic dziwnego, że mieszkańcy pobliskich miejscowości, a także kierowcy, czekali na rozpoczęcie naprawy drogi nr 519.

Planowana inwestycja obejmuje kompleksową rozbudowę ponad 13-kilometrowego odcinka drogi od skrzyżowania z krajową siódemką w Małdytach do Morąga. – Zakres powierzonych nam prac zakłada kompleksową modernizację wspomnianego odcinka w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego. Prace obejmą przebudowę i wzmocnienie nawierzchni drogi, korektę łuków poziomych i pionowych, przebudowę skrzyżowań z drogami podporządkowanymi i budowę nowego ronda – wyjaśnia Jakub Krzysztofiak, menadżer projektu Skanska.

Jak podaje Skanska, przebudowane zostaną zjazdy publiczne i indywidualne, powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe, a dotychczasowe zostaną odnowione. Mieszkańcy doczekają się też nowych zatok autobusowych, parkingów i zatok postojowych. Aby zwiększyć komfort jazdy i odwodnienie drogi, wybudowany zostanie system kanalizacji deszczowej. Wzdłuż drogi powstanie oświetlenie uliczne. Dla poprawy bezpieczeństwa zastosowane zostaną także elementy spowolnienia ruchu, powstaną bariery energochłonne i ochronne. – Na wykonanie całości zadania mamy czas do końca maja 2018 roku – dodaje Krzysztofiak.

Na remontowanym odcinku drogi 519 znajdują się trzy mosty. Zostaną one dzięki inwestycji przebudowane. Jeden z nich jest najbardziej wymagający pod względem realizacji. Obiekt znajduje się w miejscowości Wilamowo nad Kanałem Elbląskim. To obiekt o znaczeniu historycznym, wybudowany w 1860 r. Jego przebudowa obejmie nie tylko wzmocnienie nawierzchni, ale także odrestaurowanie pod okiem konserwatora zabytków.

Do przebudowy przewidziano jeszcze 2 inne obiekty mostowe: w miejscowości Dobrocin, gdzie przebudowywany most zostanie dostosowany do obowiązujących wymagań i klasy obciążeń A oraz w miejscowości Dobrocinek na rzece Krela. Podobnie jak obiekt w Dobrocinku jego przebudowa polegać będzie na dostosowaniu obiektu do obowiązujących wymagań i podniesieniu do klasy obciążeń A. Poza obiektami mostowymi, na kontrakcie wybudowanych zostanie szereg przejść dla płazów i małych ssaków. Łączna długość tych obiektów wyniesie 420 m.


Zadanie wyceniono na ponad 24 mln zł netto.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here