Strona główna Aktualności Dnia Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018

Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018

1224
0
5/5 (1)

Zakończyły się ferie zimowe oraz akcja Inspekcji Transportu Drogowego. Podsumowanie akcji Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018.

1221 skontrolowanych autobusów, 51 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, w tym wydanych 21 zakazów dalszej jazdy – to efekt akcji Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018, którą prowadzili na terenie całego kraju inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Jej przebieg i wyniki omówili szerzej podczas briefingu prasowego Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, oraz gwiazda polskiej sceny muzycznej Zenon Martyniuk, lider zespołu Akcent.

Bezpieczeństwo na drogach

– „Kończy się kolejna akcja Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018. Był to czas weryfikacji stanu technicznego autobusów, czasu pracy i trzeźwości kierowców. Akcja ta jest prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego już od 2003 roku. Cel tego typu działań jest jeden. Większe bezpieczeństwo na polskich drogach, zarówno pasażerów – w tym dzieci – jak i innych uczestników ruchu drogowego. To jest nasz priorytet. To nie jest koniec, bo Inspekcja Transportu Drogowego nie działa akcyjnie, tylko przez cały rok. Już teraz trwają kontrole gimbusów i autobusów szkolnych, wyniki z niektórych województw wskazują, że są to działania niezbędne” – ocenił kolejną edycję zimowej akcji Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Wzmożone kontrole autokarów

Oprócz wyznaczonych stałych punktów inspektorzy, w miarę możliwości, prowadzili kontrole w miejscu wyjazdu autokarów, a także na najczęściej uczęszczanych szlakach komunikacyjnych.

– „Dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zimowy wypoczynek inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przez cały okres ferii zimowych prowadzili intensywne kontrole autokarów. Skontrolowaliśmy w sumie 1221 pojazdów, z czego 21 zostało wycofanych z ruchu. Najczęściej zastrzeżenia stanu technicznego budziły wycieki płynów eksploatacyjnych z silników pojazdów, nieszczelność układów pneumatycznych, nadmiernie zużyty bieżnik opon i luzy w układzie kierowniczym. W niektórych przypadkach możemy śmiało powiedzieć, że przyczyniliśmy się do uniknięcia tragedii. Niesprawny technicznie autobus z dziećmi stanowi bowiem bardzo duże niebezpieczeństwo dla nich samych, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. To jest ostatni weekend ferii, będą trwały wzmożone kontrole autokarów na drodze, które wracają z dziećmi z wypoczynku zimowego” – powiedział Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Podczas briefing prasowego na parkingu pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim w Warszawie, inspektorzy ITD przeprowadzili kontrole autobusów dalekobieżnych. Pasażerowie byli zaskoczeni – otrzymali upominki, a wzorowi kierowcy, maskotkę – krokodylka Tirka.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPodsumowanie XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego
Następny artykułKREPTD – najpoważniejsze naruszenia (NN) – #16

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj