Strona główna Aktualności Dnia Ciężarówki przeładowane o ponad 5 ton

Ciężarówki przeładowane o ponad 5 ton

837
No Ratings Information Message

Podczas przeprowadzonych kontroli wagowych pojazdów ciężarowych najbardziej przeładowane ważyły ponad 45 ton, o ponad 5 ton za dużo. Skutkiem mogą być kary od 500 do 15000 zł.

Pod koniec listopada br. kujawsko-pomorscy inspektorzy przeprowadzili wzmożone działania kontrolne ukierunkowane na eliminowanie z ruchu drogowego pojazdów nienormatywnych negatywnie oddziałujących na infrastrukturę głównych szlaków tranzytowych. ITD wsparły inteligentne systemy preselekcji wagowej zainstalowane na głównych drogach wlotowych do Bydgoszczy oraz na głównych szlakach komunikacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego.

W wyniku przeprowadzonych kontroli w kilkunastu przypadkach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych nacisków osi i mas całkowitych pojazdów, a także dopuszczalnych wymiarów zewnętrznych. Najbardziej przeładowane pojazdy ważyły ponad 45 ton, tj. o ponad 5 ton za dużo, a ich naciski osi przekraczały 14 ton, przy normie wynoszącej 11,5 tony na pojedynczą oś napędową.

W stosunku do wszystkich przewoźników, załadowców zostały wszczęte postępowania wyjaśniające, których skutkiem może być nałożenie kar administracyjnych w wysokości od 500 zł do 15000 zł – w zależności od wielkości przekroczeń.

Wszystkie ponadgabarytowe oraz przeciążone pojazdy zostały wycofane z ruchu drogowego, a te które nie zostały przywrócone do stanu normatywnego w trakcie kontroli zostały usunięte na parking depozytowy.

Jednym z głównych zadań Inspekcji Transportu Drogowego jest ochrona infrastruktury drogowej przed jej niszczeniem przez przeciążone pojazdy.


Źródło: etransport.pl

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko