Strona główna Aktualności Dnia COVID-19. Aktualne obostrzenia i dokumenty dla transportu

COVID-19. Aktualne obostrzenia i dokumenty dla transportu

1101
0
5/5 (2)

Przedstawiamy aktualne zestawienie obostrzeń, które obowiązują w wybranych europejskich krajach w związku z pandemią COVID-19

UWAGA – Oprócz oświadczeń/formularzy wymaganych w poszczególnych krajach, kierowca powinien mieć przy sobie druk opublikowany w załączniku nr 3 do wytycznych Komisji Europejskiej – nie dotyczy Wlk Brytanii.

Do pobrania w różnych językach na stronie Komisji Europejskiej:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:52020XC0324(01)

AUSTRIA

– Polska znajduje się na liście krajów podwyższonego ryzyka

– w przypadku transportu drogowego i pasażerskiego wjazd do Austrii z państw podwyższonego ryzyka (w tym również z Polski) możliwy jest bez ograniczeń, czyli bez obowiązku odbycia kwarantanny oraz bez konieczności przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz bez rejestracji. Przepisy nie uległy zmianie w związku z mutacją koronawirusa.

– Okoliczność podróżowania powinna być uwiarygodniona podczas ewentualnej kontroli przez okazanie dokumentów, takich jak rachunki czy roczna winieta. Ostateczną decyzję o tym, czy przyjazd do Austrii został uwiarygodniony będzie podejmował organ kontrolujący.

Przejścia graniczne z Czechami i Słowacją

– Od 14 stycznia 2021 roku przekroczenie granicy austriacko-czeskiej i austriacko-słowackiej jest możliwe tylko na określonych przejściach granicznych.

Wykaz przejść austriacko-czeskich:

1. Drasenhoven – Mikulov

2. Frates – Slavonice

3. Gmünd-Böhmzeil – České Velenice

4. Gmünd-Nagelberg – Halámky

5. Grametten – Nová Bystřice

6. Hohenau – Břeclav

7. Kleinhaugsdorf – Hatě

8. Laa/Thaya – Hevlín

9. Oberthürnau – Vratěnín

10. Reintal – Poštorná

11. Retz – Satov

12. Retz – Znojmo

13. Schöneben – Zadní Zvonková

14. Summerau – Horní Dvořiště

15. Weigetschlag – Studánky

16. Wullowitz – Dolní Dvořiště

Wykaz przejść austriacko-słowackich:

1. Anlagestelle Wien Donaukanal

2. Berg – Bratislava – Petržalka

3. Hohenau – Moravský Svätý Ján

4. Kittsee – Bratislava-Jarovce

5. Kittsee – Jarovce (autostrada)

6. Kittsee – Jarovce (droga związkowa)

7. Marchegg – Devínska Nová Ves

8. Wien – Praterkai

CHECKLISTA KIEROWCY – AUSTRIA

 • druk opublikowany w załączniku nr 3 do wytycznych Komisji Europejskiej (por. str. 1 opracowania)
 • zgłoszenie delegowania – ZKO3-T
 • umowa o pracę w języku angielskim lub niemieckim
 • zaświadczenie A1
 • dokumenty potwierdzające otrzymywanie wynagrodzenia w języku angielskim lub niemieckim
 • dla bezpieczeństwa – maseczki, płyn do dezynfekcji, gumowe rękawiczki

BELGIA

Kierowcy w Belgii nie muszą rejestrować swojego pobytu w tym kraju, jeśli opuszczą go w ciągu 48h od przekroczenia granicy. Jeżeli pobyt trwa dłużej niż 48h, wymagane jest odpowiednie oświadczenie. Wypełnienie oświadczenia jest możliwe, za pomocą niniejszego adresu – https://travel.info-coronavirus.be/

Jednocześnie w Belgii wprowadzona została godzina policyjna od godziny 00:00 do godziny 05:00. Nie ma obowiązku posiadania przy sobie żadnego formularza, podczas poruszania się w tych godzinach. Jednak w przypadku kontroli, należy udowodnić przyczynę swojego pobytu na zewnątrz. W tym celu można wypełnić specjalny formularz, który udokumentuje daną podróż – Nie jest on jednak obowiązkowy.

CZECHY

– 5 października w Czechach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, a od 18 grudnia przywrócono ograniczenie dotyczące swobodnego przemieszczania się osób

– Polska znajduje się na liście krajów wysokiego ryzyka

– MSZ informuje, że pracownicy transportu międzynarodowego zostali zwolnieni z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID-19 pod warunkiem wypełnienia odpowiedniego formularza – certyfikatu dla personelu transportu międzynarodowego (do pobrania poniżej)

CHECKLISTA KIEROWCY – CZECHY

nazwa dokumentu, który należy pobrać – Vzor potvrzení pro pracovníky mezinárodní dopravy (CZ / EN)

 • druk opublikowany w załączniku nr 3 do wytycznych Komisji Europejskiej (por. str. 1 opracowania)
 • umowa o pracę w języku czeskim
 • zaświadczenie A1
 • dla bezpieczeństwa – maseczki, płyn do dezynfekcji, gumowe rękawiczki

FRANCJA

– na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna od 18:00 do 6:00

poza godziną policyjną nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się po Francji.

– dodatkowo, od 24 stycznia 2021 r. każda osoba, która ukończyła 11 rok życia i podróżuje do Francji samolotem lub promem z terenu UE (w tym Polski), a także Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, Saint-Martin, Szwajcarii oraz Watykanu jest zobowiązana do przedstawienia przewoźnikowi negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży.

– kierowcy pojazdów ciężarowych podróżujący promem z Irlandii mogą w drodze wyjątku okazać negatywny wynik testu antygenowego wykrywającego białko N SARS-Co-V-2.

– obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu NIE DOTYCZY osób podróżujących drogą lądową, w tym kierowców pojazdów ciężarowych. Nie ma również obowiązku przechodzenia kwarantanny.

WJAZD DO FRANCJI Z WIELKIEJ BRYTANII

warunkiem przekroczenia granicy osób od ukończenia 11 roku życia jest przedstawienie negatywnego testu PCR. Wyjątkiem są kierowcy pojazdów zapewniających międzynarodowy transport towarów, którzy mogą okazać wynik testu genetycznego wrażliwego na wariant VUI-2020-12-01. Władze brytyjskie uruchomiły tymczasowe punkty wykonywania testów w pobliżu przepraw do Francji.

Na autostradzie A26 w kierunku Calais i Dunkierki kierowcy samochodów ciężarowych mogą skorzystać z darmowych testów na obecność COVID-19.

Przypominamy, że kierowcy powinni mieć przy sobie:

 • środki ochrony osobistej (dla własnego bezpieczeństwa – maseczki, rękawice gumowe, płyn do dezynfekcji)
 • specjalny certyfikat podróży do pobrania na stronie (dla osób samozatrudnionych)*

https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestations-de-deplacement-couvre-feu

*certyfikat związany z wprowadzeniem godziny policyjnej – specjalne świadectwo podróży nie jest konieczne w ciągu dnia i do podróżowania między regionami, jednak obowiązuje w czasie godziny policyjnej od 18:00 do 6:00.

Niezastosowanie się do godziny policyjnej spowoduje:

pierwsza sankcja: kara w wysokości 135 euro, podwyższona do 375 euro (w przypadku braku zapłaty lub braku odwołania się w terminie wskazanym w zawiadomieniu o naruszeniu);

w przypadku powtórnego wykroczenia w ciągu 15 dni: grzywna w wysokości 200 euro podwyższona do 450 euro (w przypadku braku zapłaty lub braku odwołania się w terminie wskazanym w zawiadomieniu o naruszeniu);

po 3 wykroczeniach w ciągu 30 dni: grzywna w wysokości 3750 euro zagrożona 6 miesiącami pozbawienia wolności.

 • dowód podróży służbowej do pobrania na stronie

https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestations-de-deplacement-couvre-feu

NIEMCY

Kierowcy w Niemczech zwolnieni są z obowiązku wykonywania testów na covid-19 i zgłaszania swojego wjazdu do Niemiec. Jednak wprowadzony został wyjątek od ostatniego punktu. Zatem konieczne będzie zgłoszenie wjazdu kierowcy do Niemiec, za pomocą specjalnego formularza w przypadku, gdy w ciągu ostatnich 10 dni kierowca przebywał w tzw. obszarze o szczególnie wysokim ryzyku zachorowania lub w obszarze, gdzie występuje wysokie ryzyko mutacji wirusa.

1. obszary, gdzie występuje wysokie ryzyko mutacji wirusa:

– Portugalia,

– Wielka Brytania,

– Irlandia Północna,

2. obszary o szczególnie wysokim ryzyku zachorowania:

– Słowenia,

– Czechy,

– Estonia,

– Litwa,

– Łotwa,

– Czarnogóra,

– Bośnia i Hercegowina,

– Serbia,

– Hiszpania.

Zaleca się, aby rejestracji dokonywać za pomocą formularza elektronicznego, który dostępny jest pod tym linkiem – https://www.einreiseanmeldung.de/#/1

Dopiero w przypadku, kiedy nie ma możliwości takiego zgłoszenia kierowcy w formie elektronicznej, można wykorzystać papierową deklarację:

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/Infoblatt/2021/Polen.pdf

Jeżeli kierowca przejeżdża jedynie tranzytem przez terytorium Niemiec i w ciągu ostatnich 10 dni znajdował się na obszarze o szczególnie wysokim ryzyku zachorowania, nie ma potrzeby dokonywania zgłoszenia. W przypadku tranzytu jest ono konieczne, jeżeli przebywało się na obszarze o wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa.

Należy zaznaczyć, że powyższa lista krajów, może ulegać nieustannej zmianie.

HISZPANIA

W Hiszpanii od godziny 23:00 do godziny 6:00 wprowadzona została godzina policyjna. Nie dotyczy ona jednak osób, które wykonują obowiązki zawodowe. Nie przewidziane zostały tutaj żadne formularze, które dokumentowałyby powyższe. Zaleca się jednak, aby kierowca miał przy sobie dokumenty przewozowe, aby w razie kontroli móc je okazać.

HOLANDIA (KRÓLESTWO NIDERLANDÓW)

od soboty 23.01.2021 r. do wtorku 9.02.2021 r. na terytorium Holandii obowiązuje godzina policyjna.

– od 23.01.2021 r. wstrzymuje się ruch promowy z Wielkiej Brytanii.

– w godzinach 21:00-4:30 zakazuje się między innymi przebywania poza domem (nie dotyczy ogrodów i balkonów), przemieszczania się prywatnym samochodem, komunikacją publiczną, a także korzystania z taksówek. Zakaz NIE DOTYCZY m.in. pracowników (również kierowców), którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe.

– w przypadku podróży służbowej konieczne jest okazanie wypełnionego formularza Werkgeversverklaring avondklok (do pobrania poniżej). Dokument można okazać w wersji cyfrowej. Brak formularza może skutkować karą w wysokości 95 EUR.

– Dodatkowo należy okazać formularz „deklaracji własnej”. Strona holenderska informuje wyraźnie o dwóch dokumentach: „Jeśli w czasie godziny policyjnej musisz przebywać na zewnątrz w ramach wykonywania pracy, będziesz potrzebować formularza deklaracji własnej (#2) oraz oświadczenia pracodawcy (#1) Oświadczenie zostaje wydane pracownikom przez pracodawcę. Osoby wykonujące pracę na własny rachunek wypełniają oświadczenie samodzielnie.”

– pojawiają się głosy, że kierowcy którzy przebywają już w delegacji mogą okazać jedynie CMR. Mimo wszystko w związku z napiętą sytuacją w kraju sugerujemy aby przekazać kierowcom (przynajmniej w formie cyfrowej) dokumenty związane z godziną policyjną.

– UWAGA – Apelujemy o wzmożoną czujność – po wprowadzeniu godziny policyjnej w części holenderskich miast trwają zamieszki.

– istnieje obowiązek okazania negatywnego testu antygenowego przeprawiających się promem pracowników branży transportowej, którzy zwolnieni są z konieczności okazania negatywnego wyniku testu PCR i rekomendacji odbycia kwarantanny (w przypadku podróży promem z Irlandii i RPA – promy z Wlk. Brytanii wstrzymane)

– w terminalach promowych nie można wykonać szybkiego testu na covid-19. Kierowcy ciężarówek mogą wykonać test bezpłatnie do 24 h przed wjazdem na prom.

CHECKLISTA KIEROWCY – HOLANDIA

PORTUGALIA

Kierowcy mogą bez przeszkód poruszać się po terytorium całej Portugalii. Muszą być oni jednak wyposażeni w oświadczenie, sporządzone w języku portugalskim, które podpisane jest przez pracodawcę. W oświadczeniu tym, zawarta jest informacja o wykonywaniu czynności zawodowych

SŁOWACJA

– kierowcy transportu towarowego oraz kierowcy autobusów wjeżdżający na terytorium Słowacji zwolnieni są z obowiązku przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19

– na Słowacji istnieje możliwość wykonania bezpłatnego, szybkiego testu antygenowego dla wszystkich chętnych (również polskich obywateli). Wystarczy dowód osobisty. Na wynik należy poczekać około 15-20 min. Wykaz miejsc dostępny na stronie: https://www.health.gov.sk/?ag-mom (druga tabelka).

– należy mieć na uwadze, że Słowacja bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii pandemii – przeprowadzane są akcje ogólnopowierzchniowego testowania (ostatnia miała miejsce w dn 23-24.01.) – w tych dniach mogą pojawić się wzmożone kontrole reżimu sanitarnego. Słowacy kładą nacisk na przestrzeganie środków epidemiologicznych, które zostały wprowadzone przez Urząd Zdrowia Publicznego Republiki Słowackiej – rękawiczki, dystans, dezynfekcja, maseczka)

CHECKLISTA KIEROWCY – SŁOWACJA

 • druk opublikowany w załączniku nr 3 do wytycznych Komisji Europejskiej (por. str. 1 opracowania)
 • zaświadczenie A1
 • dla bezpieczeństwa – maseczki, płyn do dezynfekcji, gumowe rękawiczki

WĘGRY

Węgry udostępniły specjalny portal do każdorazowego zgłaszania wszelkiego rodzaju transportów, jakie odbywać się będą na terenie Węgier, pojazdami powyżej 3,5 DMC. Zgłoszenia nie będą dotyczyć tranzytu. Takie zgłoszenie w systemie, będzie odnosić się do każdej planowanej trasy i jej wszystkich szczegółów. Obowiązek ten będzie trzeba wykonać, przed opuszczeniem danego kraju przez kierowcę, jak również przed zakończeniem wykonywania czynności na Węgrzech, jak rozładunek lub załadunek. Jednocześnie należy podawać szczegółowe dane każdego kierowcy. Rejestracji będzie można dokonać pod niniejszym adresem – https://bireg.gov.hu/bireg/#/account/register. Każde przedsiębiorstwo transportowe będzie musiało założyć na tym portalu swoje konto.

WIELKA BRYTANIA

– kierowcy w ramach transportu międzynarodowego rzeczy zwolnieni są z kwarantanny oraz testów na koronawirusa. Ponadto kierowcy wykonujący transport międzynarodowy rzeczy zwolnieni są z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu wykonanego do 72 godzin przed przybyciem (od 18 stycznia od godz. 4:00 rano wszyscy inni podróżni przyjeżdżający do Anglii drogą lotniczą, promem i pociągiem mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu).

Obowiązki kierowcy pojazdu ciężarowego:

– przed podróżą do Wielkiej Brytanii należy wypełnić formularz lokalizacji pasażerów https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk

– nie trzeba przedstawiać negatywnego wyniku testu na Covid-19

– nie ma konieczności przechodzenia kwarantanny

– należy wykazać, że podróż jest częścią pracy – przedłożyć wypis z licencji wspólnotowej, list przewozowy, zaświadczenie od pracodawcy

Obowiązki kierowcy autokaru/autobusu:

– wypełnienie formularza lokalizacji pasażerów przed podróżą do Wielkiej Brytanii, jeśli podróż będzie odbywała się w tej części pojazdu, która jest dostępna dla każdego pasażera na dowolnym etapie podróży https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk

– przed podróżą do Wielkiej Brytanii należy wykonać test na koronawirusa .

– nie ma konieczności przechodzenia kwarantanny

– należy wykazać, że podróż jest częścią pracy – przedłożyć wypis z licencji wspólnotowej, list przewozowy, zaświadczenie od pracodawcy

WŁOCHY

Kierowcy zwolnieni zostali z wszelkich obostrzeń, takich jak kwarantanna czy wymóg przedstawienia aktualnego testu na COVID-19. Obowiązkiem kierowcy, jest jednak posiadanie wypełnionego oświadczenia własnego, podczas przekraczania granicy:

https://www.esteri.it/mae/resource/doc/2021/01/modulo_rientro_sintetico_08_gennaio_eng.pdf

Nie należy wypełniać przedostatniego punktu oświadczenia, w którym wskazane są informacje na temat odbytych testów i informacje dotyczące kwarantanny – nie dotyczą one bowiem kierowców.

Kierowca powinien posiadać to oświadczenie w kabinie pojazdu, w dwóch egzemplarzach.

Jednocześnie oświadczenie to, musi być każdorazowo zgłaszane do poszczególnych jednostek sanitarnych ASL. Zgłoszenie może być dokonane zarówno w formie mailowej, jak i w formie telefonicznej.

Lista jednostek ASL:

Ventimiglia – ASL Imperia – 0184 536 683 – d.franco@asl1.liguria.it

Brennero – ASL Alto Adige – 0471 909 202 – igiene.bx@asdaa.it

Tarvisio – ASL Medio Friuli – 0432 553 264 – tarvis.border@asufc.sanita.fvg.it

Trieste – ASL Trieste – 040 399 7490 – profilassi.dip@asugi.sanita.fvg.it

Gorizia – ASL Gorizia – 0481 592 876 – infettive.profilassi@asugi.sanita.fvg.it

Monte Bianco – ASL Valle d’Aosta – igiene.pubblica@ausl.vda.it

Valico di Brogeda – ASL Insubria (Como) – 031 370 111 – aianim@ats-insubria.ituocpsal.co@ats-insubria.it

Passo del Sempione – ASL Verbano-Cusio-Ossola – sisp.vb@aslvco.it

Frejus – ASL Torino3 – 011 955 1752 – nsuma@aslto3.piemonte.it

Jeżeli kierowcy w ciągu 14 dni przed przyjazdem do Włoch, przebywali w Wielkiej Brytanii, muszą oni w ciągu 48 godzin od przekroczenia włoskiej granicy, wykonać test na COVID-19.

We Włoszech wprowadzona została również godzina policyjna w godzinach od 22:00 do 5:00. Wykonywanie obowiązków zawodowych w tym czasie jest możliwe – nie przewidziane zostały żadne formularze. W celach dowodowych w razie kontroli, kierowca powinien okazać dokumenty przewozowe.

Anna Sikora – prawnik Kancelarii Prawnej Viggen

Adriana Kominowska – ekspert działu Silnik Prawny

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKrólestwo Niderlandów – potrzebne dodatkowe formularze podróży w związku z godziną policyjną
Następny artykułUWAGA! Nowy portal do zgłaszania przewozów na Węgrzech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj