Strona główna Kadry i Płace Czy okres działalności gospodarczej będzie można doliczać do stażu pracownika?

Czy okres działalności gospodarczej będzie można doliczać do stażu pracownika?

1657
0
No Ratings Information Message
Obowiązujące przepisy nie dają podstaw do zaliczenia okresu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Podobnie dzieje się w przypadku przyznawania nagród jubileuszowych czy dodatków stażowych. Pojawiają się głosy, że jest to dyskryminacja osób, które prowadziły działalność gospodarczą, a potem podjęły pracę na etacie. Sprawdź, jak do sprawy odnosi się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej!
 
1. Praca na własny rachunek nie wpływa na uprawnienia pracownicze
Okres prowadzenia działalności gospodarczej nie jest wliczany do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Nie jest także zaliczany przy przyznawaniu istotnych dla pracownika świadczeń, jak np. nagrody jubileuszowe czy dodatki stażowe (chyba że pracodawca prywatny określi w przepisach wewnętrznych, regulujących kwestie przyznawania i wypłaty tych świadczeń, że okres prowadzenia działalności gospodarczej jest traktowany np. na równi z okresami pracy).
Kwestią wliczania okresu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, postanowili zająć się posłowie i skierowali w tej sprawie interpelację do Minister Pracy.
 
2. MPiPS: Pracownicy i przedsiębiorcy nie powinni być traktowani jednakowo
Zdaniem szefowej resortu pracy stosunek pracy w istotny sposób różni się od działalności gospodarczej, która jest wykonywana na własny rachunek podmiotu prowadzącego taką działalność i polega na tym, że przedsiębiorca dobrowolnie podejmuje określony rodzaj działalności wytwórczej czy usługowej i występuje na rynku na równych prawach z innymi podmiotami gospodarczymi.
Według Minister Pracy dozwolone jest, w świetle zasady równości, odmienne traktowanie przez prawo pracowników i przedsiębiorców i w konsekwencji niewliczanie okresu prowadzenia działalności gospodarczej do okresów pracowniczego zatrudnienia.
 
3. Wliczanie okresów prowadzenia działalności do stażu pracy spowodowałoby wzrost kosztów pracy
Przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, jak również prawa do nagród jubileuszowych czy dodatku stażowego, wymiar tych uprawnień został uzależniony od okresu zatrudnienia pracownika. Jednak tylko wymiar urlopu wypoczynkowego zawsze zależał i nadal zależy od tzw. ogólnego stażu pracy pracownika. W pozostałych przypadkach istotny jest tzw. zakładowy staż pracy. Jest to zgodne z zasadą coraz częstszego łączenia wymiaru konkretnego uprawnienia pracowniczego (którego koszty realizacji ponosi przecież pracodawca), z okresem pracy na jego rzecz. Odnosi się to także do uprawnień, które nie mają powszechnego charakteru, jak dodatki stażowe lub nagrody jubileuszowe.
Minister pracy stwierdziła, że z uwagi na powyższe nie widzi możliwości, a także uzasadnienia do tego, aby do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wliczać okres prowadzenia działalności gospodarczej i tym samym w znaczący sposób zwiększać koszty pracodawcy związane z realizacją tego uprawnienia przez pracownika.
 
4. Będą zmiany w zasadach ustalania „urlopowego” stażu pracy?
Pojawił się pomysł, aby wymiar urlopu wypoczynkowego uniezależnić od poziomu wykształcenia pracownika. Minister pracy poinformowała, że w Komisji Trójstronnej rozważany jest ten postulat. Ma to potwierdzać tendencję wiązania wymiaru uprawnień pracowniczych o charakterze powszechnym z okresem zatrudnienia pracownika przypadającym u danego pracodawcy.
Autor: Aneta Mościcka
 
Źródło: portalkadrowy.pl, interpelacja poselska skierowana do Minister Pracy i Polityki Społecznej (nr 14081).
 
 

Oceń artykuł

Poprzedni artykuł10 tys. zł kary dla kierowcy za jazdę na cudzej karcie kierowcy
Następny artykułWypadki przy pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj