Strona główna Aktualności Dnia Zmiana w wynagrodzeniach od 1 lipca 2024 roku

Zmiana w wynagrodzeniach od 1 lipca 2024 roku

116
0
5/5 (2)

Kancelaria Prawna Viggen Sp. j. przypomina, że od 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 4300 zł brutto, a stawka godzinowa do 28,10 zł. To już druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej.
Zgonie z art. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej.
Taki mechanizm rząd zastosował w tym roku. Od 1 stycznia 2024 r. płaca minimalna wzrosła do 4242 zł, a stawka godzinowa do 27,70 zł. Natomiast od 1 lipca minimalne wynagrodzenie wynosi 4300 zł, a stawka godzinowa wzrosła do 28,10 zł.
Wraz z płacą minimalną wzrosną też inne świadczenia obliczane na jej podstawie, m.in. dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój i odprawa z tytułu zwolnień grupowych.
Przedsiębiorców i pracowników czekają kolejne zmiany w kwestii wynagrodzeń. W połowie czerwca Rada Ministrów przyjęła propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2025 r.
Zaproponowano, by od 1 stycznia 2025 r. płaca minimalna wynosiła 4626 zł brutto. Oznacza to wzrost o 326 zł w stosunku do kwoty, która zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r., czyli o 7,6 proc.
Z kolei proponowana minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł, czyli więcej o 2,10 zł (7 proc.) w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 lipca br.
Teraz propozycją minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. zajmie się Rada Dialogu Społecznego. Jeśli przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu nie uzgodnią wspólnego stanowiska, rząd ustali minimalne wynagrodzenie w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, które jest ogłaszane do 15 września w Dzienniku Ustaw.
Mając na uwadze powyższy kontekst systematycznie powstających zmian w regulacjach zachęcamy do skorzystania z naszej oferty w zakresie optymalizacji warunków wynagradzania kierowców, a także pracowników zatrudnionych w innych grupach zawodowych. Nasze wieloletnie doświadczenie i zespół prawny składający się z doświadczonych ekspertów prawa pracy przygotuje Państwu uregulowania mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa firmie przy równoczesnym spełnieniu wymogów jakie nakłada na nas legislator.
Istnieje ogromny potencjał w optymalizacji zasad warunków wynagrodzenia przy odpowiednim ukształtowaniu zasad rozliczania pracowników i wprowadzeniu określonych i prawidłowych regulacji indywidualnie dopasowanych do danej spółki. Potencjał ten widać na spółkach, które już z tego skorzystały, pozwoliło to osiągnąć spore wolumeny oszczędności i tym samym zabezpieczyć się finansowo w kontekście ciągle nakładanych na nich obowiązków.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że zajmujemy się zarówno przygotowywaniem optymalizacji zasad wynagrodzeń kierowców i innych grup pracowniczych przy zatrudnieniu na umowy o pracę, ale także tworzymy innowacyjne rozwiązania stanowiące zatrudnienie zgodnie z zasadami Przepisów prawa cywilnego co w dużej mierze pozwala ograniczać wciąż rosnące koszty firm transportowych.
Na podstawie przeprowadzonej analizy otrzymacie Państwo konkretne informacje czy Państwa rozwiązania są bezpieczne, a jednocześnie optymalne z punktu widzenia rentowności przedsiębiorstwa.
Optymalizację przeprowadzamy na podstawie wyników z analizy, przy założeniu wypłaty wszystkich wymaganych przepisami prawa składników i równolegle uzyskaniu efektu optymalizacji kosztów pracowniczych, aby nie stanowiło to nadmiernego obciążenia po stronie przedsiębiorstwa. W tym obszarze mamy więc do osiągnięcia dwa cele: bezpieczeństwo prawne oraz optymalizację kosztów pracowniczych, co skutkuje długoterminowym polepszeniem rentowności przedsiębiorstwa.
Wiemy, że narastające koszty wynikające z polskich zmian legislacyjnych, rosnącej inflacji oraz systematycznie wprowadzanych zasad pakietu Mobilności silnie uderzają w polski transport. Dlatego Kancelaria Prawna Viggen jako podmiot od lat trudniący się w obsłudze tej branży wraz ze Stowarzyszeniem „Najlepsza Droga” podejmuje szeroko zakrojone działania zmierzające do tego, aby zabezpieczyć Państwa interes i zadbać o jakże ważą gałąź polskiej gospodarki jaką jest właśnie transport.
Jesteśmy w trakcie kilku procedur legislacyjnych mających na celu wprowadzenie lepszych uregulowań dla branży transportowej, nie ustajemy w działaniach przed wszelkimi organami celem zabezpieczenia Państwa interesu. Równolegle systematycznie doskonalimy i aktualizujemy nasz autorski program VTS Project, który ma na celu prawidłowe wyliczanie wynagrodzeń zarówno na umowach o pracę jak i umowach o świadczenie usług, tak aby firma działała najbardziej optymalnie, bezpiecznie i legalnie.

Odsyłamy także do publikacji:

ZASADY ROZLICZANIA KIEROWCÓW NA WARUNKACH USTAWY Z DNIA 28 LIPCA 2023 ROKU O DELEGOWANIU

Korzyści finansowe wynikające z tworzenia regulaminu pracy i wynagradzania w przedsiębiorstwie transportowym


oraz

Nowelizacja ustawy o delegowaniu – skutki finansowe i błędy legislacyjne

Zachęcamy także do przystąpienia do naszego Stowarzyszenia Uczestników Rynku i Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga” i czynnego uczestniczenia i działania na bieżąco w podejmowanych przez nas pracach.

Zachęcamy do współpracy.
Kontakt:

biuro1@viggen.pl tel. 509-982-577
jak@viggen.pl tel. 519-140-984

Opracowała:
Karolina Grzelec – Kierownik Działu Silnik Prawny

Oceń artykuł

Poprzedni artykułprof. SGMK dr Mariusz Miąsko podczas POLSKIEGO FORUM TRANSPORTU, LOGISTYKI I SPEDYCJI 2024 na WSB
Następny artykułCeny mięsa w dużych sieciach sklepów… czyli jak walczyć z wszechobecnym DUMPINGIEM cenowym i czy to na pewno okazja dla konsumenta?
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj