Strona główna Aktualności GITD i PIP Gmina Kraków będzie renegocjowała stawki na korzystanie z dworca autobusowego dla przewoźników...

Gmina Kraków będzie renegocjowała stawki na korzystanie z dworca autobusowego dla przewoźników prywatnych.

1018
0
No Ratings Information Message
Gmina Kraków będzie renegocjowała stawki na korzystanie z dworca autobusowego dla przewoźników prywatnych. Tak przynajmniej wynika z pisma przesłanego przez Prezydenta Trzmiela do Stowarzyszenia URKSiTD “Najlepsza Droga” oraz Zrzeszenia PPO „Ziemia Sądecka”. Stowarzyszenie interweniowało w tej sprawie ponieważ współwłaścicielem spółki zarządzającej dworcem (RDA Kraków) jest samorząd krakowski. Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym zakazała pobierania samorządom opłaty wyższej niż 1 zł za jedno zatrzymanie na dworcu a tym czasem w Krakowie stawka ta jest ponad dwadzieścia razy wyższa!
Zastępca Prezydenta Krakowa tłumaczy że opłata jest wyższa ponieważ dworzec jest zlokalizowany w atrakcyjnym miejscu a ponadto gmina posiada jedynie udziały w spółce prawa handlowego, która jest właścicielem dworca i dlatego jego zdaniem nie łamie prawa.
Jednak ustawa w ogóle nie odnosi się do kwestii współwłasności w innym podmiocie nawet posiadającym osobowości prawną i bezsporne jest że miasto jest współwłaścicielem dworca a więc łamie zapis ustawy zakazującej ustalenie stawki wyższej niż 1 zł za jedno zatrzymanie. Należy się zastanowić czy gmina Kraków świadomie nie próbowała obejść prawa co samo w sobie jest zakazane.
Stowarzyszenie Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego “Najlepsza Droga” przygotowuje już odpowiedź na przedmiotowe pismo Prezydenta Krakowa oraz informację do Ministra Transportu o podejrzeniu stosowania nielegalnych zdaniem Stowarzyszenia praktykach samorządu krakowskiego. Stowarzyszeni rozważa zastosowanie także innych kroków prawnych jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie.

ZOBACZ CO JUŻ ZROBILIŚMY DLA TWOJEJ FIRMY TRANSPORTOWEJ!

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKolejny sukces interwencji Stowarzyszenia "Najlepsza Droga" – MT i GITD na dywaniku przed sejmową komisją transportu
Następny artykułZmiany w przepisach ruchu drogowego