Strona główna Archiwalne ale ciągle przydatne Jak stracić prawko i je odzyskać?

Jak stracić prawko i je odzyskać?

2000
0
No Ratings Information Message

Jest kilka sytuacji, które mogą być koszmarem dla potencjalnego kierowcy. Mowa jest tutaj o zatrzymaniu prawa jazdy, cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdów czy sądowy zakaz ich prowadzenia. Takie sytuacje bywają nie tylko czasochłonne, ale także kosztowne.

Policja może zatrzymać prawo jazdy nie tylko wtedy kiedy na naszym koncie zgromadzi się liczba punktów, która jest wyższa od dopuszczalnej. Taka sytuacja może nas spotkać także gdy policjant będzie miał wątpliwości co do autentyczności naszego dokumentu. Nawet w przypadku mocnego jego mocnego uszkodzenia. Oczywiście gdy zachodzi podejrzenie o popełnieniu przestępstwa oraz wykroczenie, przez które może zostać wydany zakaz prowadzenia pojazdów (np. jazda pod wpływem alkoholu) dokument także zostanie zatrzymany. Policjant wystawi nam wtedy pokwitowanie i o dalszej jeździe można zapomnieć.

W najgorszej sytuacji przy przekroczeniu punktów są świeżo upieczeni kierowcy. Nie dość, że ich limit wynosi tylko 21 punktów, to po uzbieraniu „oczka” uprawnienia są automatycznie cofane po tym jak policja prześle informacje do starostwa. Aby odzyskać papierek trzeba tedy udać się od nowa na kurs nauki jazdy, a następnie zdać oba egzaminy (praktyczny i teoretyczny).

W przypadku kierowców ze stażem starszym niż rok liczba punktów możliwych do uzyskania wynosi 24. Po przekroczeniu limitu policja przesyła informacje do starostwa. Tam wystawiane jest skierowanie na ponowny egzamin z terminem do kiedy trzeba go zdać. Z takim papierkiem zgłaszamy się do WORD. Jeżeli kierowca nie zrobi tego w wyznaczonym terminie lub nie zda egzaminu, może ubiegać się o kolejny dokument dopuszczający go do egzaminu. Oprócz kosztu egzaminu (134 złote) kierowca poniesie także koszt wystawienia zaświadczenia (ok.20 złotych).

Innym powodem dla którego może zostać cofnięte prawo jazdy to kwestie zdrowotne. Przepisy przewidują, że niektóre choroby mogą uniemożliwiać bezpieczne prowadzenie samochodu. Po stwierdzeniu takich dolegliwości przez lekarza wystawia on odpowiednie orzeczenie. Dopiero gdy przeciwwskazania ustąpią lekarz może odwołać swoją decyzję. W momencie gdy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdu na czas krótszy niż rok, licząc od daty uprawomocnienia się wyroku, po tym okresie można się ubiegać o zwrot dokumentu. Zapłacimy wtedy 10 złotych. Gorzej w przypadku gdy zakaz potrwa dłużej. Wtedy czeka nas taka sama droga jak świeżego kandydata na kierowcę po kursie, czyli egzamin teoretyczny i praktyczny.

Źródło: mojeauto.pl

Sebastian Kościółek

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZmiana trybu rozwiązania umowy w okresie wypowiedzenia za porozumieniem stron a obowiązek przechowywania oświadczenia o wypowiedzeniu w aktach osobowych pracownika
Następny artykułPraktyczne wskazówki – mocowanie opasaniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj