Strona główna Aktualności Dnia Komornik? Znaj swoje prawa

Komornik? Znaj swoje prawa

2555
1
4.87/5 (31)

Komornik? Znaj swoje prawa. Wielu pracowników branży transportowej, w szczególności kierowców posiada zajęcia komornicze. Prowadzenie wobec pracownika egzekucji komorniczej oprócz tego, że dla samego zainteresowanego stanowi problem to nastręcza również wielu trudności pracodawcy.

Komornik? Znaj swoje prawa

W poniższym tekście postaram się przybliżyć problematykę egzekucji komorniczej, jej zbiegu, rozróżnienia pojęcia egzekucji sądowej od administracyjnej oraz przedstawię środki, które dłużnik może podjąć wobec nieuczciwych komorników.

Sądowy organ egzekucyjny jakim jest komornik nie może działać na własną rękę i według wyłącznie swojego uznania potrącać na poczet długu przy zajęciu wynagrodzenia za pracę. Komornik jest bowiem związany przepisami kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o komornikach i egzekucji. Komornik przede wszystkim nie ma prawa i nie może odebrać dłużnikowi wszystkich pieniędzy, pozostawiając go i jego rodzinę bez środków do życia. Prowadząc postępowanie egzekucyjne celem przymusowego ściągnięcia długu innego niż dług alimentacyjny, komornik zobowiązany jest pozostawić w dyspozycji dłużnika kwotę 1633 zł, która jest kwotą wolną od potrąceń z tytułu egzekucji komorniczej i równa jest minimalnemu wynagrodzeniu za pracę w danym roku. W tym roku, tj. w 2019 kwota ta wynosi 2050 zł brutto, czyli 1633 zł netto. Oznacza to, że jeżeli dłużnik pracuje na umowie o pracę i otrzymuje wynagrodzenie netto powyżej tej kwoty, tj. 1633 zł to zostanie ono w zakresie przekraczającym tę kwotę potrącone. Wyglądać to będzie w sposób następujący. Jeżeli dłużnik na umowie o pracę zarabia np. 2500 zł brutto czyli 1808,10 zł netto to komornik potrąci mu z tego wynagrodzenia 174,32 zł pozostawiając dłużnikowi 1633 zł. Dla wszystkich wynagrodzeń wynikających z umowy o pracą obowiązuje górny limit zajęcia. Komornik może zająć 60% wynagrodzenia w przypadku długów alimentacyjnych i 50% w przypadku pozostałych długów. Jednocześnie nadal w przypadku długów, które są długami innymi niż długi alimentacyjne obowiązuje komornika konieczność pozostawienia dłużnikowi kwoty równej wynagrodzeniu minimalnemu w danym roku.

Sytuacja przedstawia się jednak inaczej w przypadku umów innych niż umowa o pracę, jak i przy egzekucji z rachunku bankowego. Komornik ma prawo zająć 100% z umowy zlecenia. Umowa cywilnoprawna zatem w żadnym zakresie nie chroni dłużnika przed zajęciem komorniczym. Zajęcie wynagrodzenia osób zatrudnionych na umowę zlecenie wiąże się zatem z przekazaniem komornikowi całości wynagrodzenia z umowy zlecenia. Istnieje jednak możliwość uniknięcia pełnej egzekucji z umowy cywilnoprawnej. Przesłanką negatywną zajęcia całości wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej jest to, że wypłata z tytułu tej umowy stanowi jedyne źródło dochodu dłużnika.

Przesłanką, która musi być w takiej sytuacji spełniona jest również to, żeby zarobki z tytułu umowy cywilnoprawnej miały charakter stały i ciągły. W takim przypadku dłużnik może wnioskować do komornika o potraktowanie tych przychodów jako para wynikających z umowy o pracę i pozostawiania dłużnikowi kwoty 1633 zł.

W przypadku spraw egzekucji komorniczej wynagrodzenia za pracę należy mieć na uwadze, że to nie komornik potrąca wynagrodzenie, a robi to pracodawca na jego polecenie. Egzekucję z wynagrodzenia za pracę należy odróżnić od egzekucji z rachunku bankowego. Egzekucja z rachunku bankowego oznacza nic innego jak to, że komornik przejmuje sprawowanie pieczy nad środkami wpływającymi na konto dłużnika. W takim wypadku wszelkie środki, które wpływają na konto dłużnika podlegają zajęciu komorniczemu, z tym obostrzeniem że co miesiąc na koncie dłużnika musi pozostać 75% kwoty stanowiącej ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę co stanowi 1242 zł.

Kancelaria Prawna Vigen sp.j.

 

Czytaj także:

 

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKontrole tych autobusów pod lupą ITD
Następny artykułWięcej informacji w KREPTD

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj